Zlatomoravské múzeum počas fašiangov? Tradičné pochúťky i dobrá hudba...

Tak ako minulý rok, i tento rok si pripomenieme tradície a zvyky fašiangového obdobia v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Čo všetko sa bude diať?

Ilustračný obrázok k článku Zlatomoravské múzeum počas fašiangov? Tradičné pochúťky i dobrá hudba...
Zdroj: TASR

Po vlaňajšom úspechu príde zas. Fašiangové popoludnie sa uskutoční v stredu 7. februára 2018 o 15.00 hod. v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.

O fašiangovú zábavu sa postará spievaním fašiangových ľudových piesní Občianske združenie Babička zo Zlatých Moraviec. Spevácky súbor Kolovrátok z Prílep predvedie ukážku symbolického pochovania basy. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla.

Fašiangy v minulosti

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov a končiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom.

Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb. Konali sa fašiangové obchôdzky s rôznymi typmi masiek sprevádzané fašiangovými tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti ale i konkrétni ľudia. Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe zachovávajú na väčšine územia Slovenska.

Na fašiangy sa konzumovali veľmi sýte jedlá – napr. klobásy, slanina a nadmerne sa požíval alkohol. Funkciu obradového pečiva mali šišky, či pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame