Peter Klimant Rôzne

Zlatomoravecký gynekológ Oto Balco: 5 vecí, s ktorými sa na mňa pacientky obracajú najčastejšie

Čo ženy najčastejšie privádza k dverám gynekologickej ambulancie, sme zisťovali u známeho lekára zo Zlatých Moraviec, Ota Balca. Okrem najčastejšie kladených otázok nám však pripojil aj niekoľko rád.

Ilustračný obrázok k článku Zlatomoravecký gynekológ Oto Balco: 5 vecí, s ktorými sa na mňa pacientky obracajú najčastejšie
Zdroj: Dnes24.sk

Gynekológ Oto Balco je pre ženy zo Zlatých Moraviec a okolia dobre známy. Jeho ambulanciu nájdeme v budove zdravotného strediska v neďalekých Topoľčiankach. Problémy, s ktorými sa na neho ženy obracajú, sú rôzne. Niektoré sa v určitom období veku vyskytujú častejšie iné zriedkavejšie. Toto je ale pätica tých, s ktorými pacientky vyhľadajú odbornú pomoc najčastejšie.

5 najčastejších problémov

  • Poruchy menštruačného cyklu

Jedným z najčastejších problémov, ktoré privedú ženy do ambulancie, sú poruchy menštruácie, či už v zmysle (ne)pravidelnosti alebo intenzity krvácania. V našom regióne okrem bežne známych príčin začínajú vystupovať do popredia poruchy štítnej žľazy, ktoré majú druhotne vplyv aj na menštruačný cyklus.

  • Problémy s otehotnením

S poruchami menštruácie úzko súvisí aj problém s otehotnením – stúpa počet partnerstiev, kde sa nedarí žene počať. Dôležitú úlohu v tom zohráva aj fakt, že ženy odkladajú pôrod prvého dieťaťa do vyššieho veku. Alarmujúci je však takisto stúpajúci počet mužov, ktorí majú problémy s plodnosťou v zmysle zníženej kvality spermií. Môže za to pravdepodobne aj samotný životný štýl, nesprávna životospráva a pod.

  • Antikoncepcia

Na druhej strane je predpis antikoncepcie jedným z najfrekvento­vanejších dôvodov vyhľadania gynekológa. V našej ambulancii pozorujeme stúpajúci záujem o jej užívanie u mladých dievčat okolo osemnástky. Primeranou osvetou a odborným poradenstvom sa snažíme riešiť každý prípad veľmi individuálne.

  • Bolesti podbruška

Bolesti podbruška sú ďalším dôvodom, pre ktorý ženy navštívia gynekologickú ambulanciu. Príčin týchto stavov môže byť veľa, od menštruácie, zápalov vnútorných rodidiel, vaječníkových cýst, tehotenstva či už vnútromaternicového alebo mimomaternicového, až po ochorenia negynekologického pôvodu. Veľakrát je na zistenie pôvodu potrebná spolupráca aj s inými odbormi.

  • Svrbenie, pálenie

V posledných rokoch čoraz častejšie pacientky navštevujú ambulanciu s opakujúcimi sa výtokmi, ktoré sú sprevádzané svrbením či pálením. Príčinou môže byť prechemizovaný svet, nesprávna životospráva, permanentný stres a v neposlednom rade znížená obranyschopnosť organizmu. Diagnostika a liečba týchto stavov patrí do rúk lekára, pretože samoliečba môže skôr uškodiť ako pomôcť.

Na bezplatnú prehliadku máte nárok a môže vás zachrániť

Ako Balco zdôraznil, ešte stále mnoho žien ignoruje preventívne prehliadky, čo je veľká chyba. Práve prevenciou a vyššou zodpovednosťou k svojmu zdraviu sa môžu pacientky mnohým zo spomenutých problémov vyhnúť.

„Aj napriek možnosti absolvovať každý rok gynekologickú preventívnu prehliadku, ktorá je plne hradená zdravotnou poisťovňou, sa ešte objavujú nádorové ochorenia vnútorných rodidiel či prsníkov vo vysokom štádiu. Je to spôsobené tým, že mnoho žien tieto prehliadky ignoruje, či už z dôvodu nízkej uvedomelosti, hanblivosti alebo podceňovania svojho zdravia. A práve tieto prehliadky môžu ženám zachrániť ich život,“ dodáva na záver Balco.

Čítajte celý rozhovor s gynekológom Otom Balcom.

Mohlo by vás zaujímať:

Mamičky hodnotili pôrodnice a takto to dopadlo: Ako uspeli zariadenia, v ktorých rodia ženy z Moraviec?

K potratom dochádza aj v Moravciach a tieto čísla to potvrdzujú: Toľkoto žien prišlo o svoje dieťatko!

Foto: osobný archív Ota Balca

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie