Správy

Zlatomoravecká nemocnica s novinkou: V špitáli pribudol nový prístroj

Nemocnica Zlaté Moravce, člen skupiny AGEL SK, využíva na vyšetrenia krvi a moču jeden z najmodernejších prístrojov. Informovala o tom nemocnica. Na čo slúži?

Ilustračný obrázok k článku Zlatomoravecká nemocnica s novinkou: V špitáli pribudol nový prístroj
Zdroj: Nemocnica Zlaté Moravce

Nový prístroj slúži pre potreby vyšetrení hospitalizovaných, ale aj ambulantných pacientov. „Analyzátor AU 480 dokáže rýchlo a spoľahlivo vyšetriť tisíce vzoriek, čo prináša efekt tak pre pacientov, ako aj lekárov predovšetkým v úspore času a v presnejšej diagnostike ochorení,“ informuje spoločnosť AGEL.

Prístroj bol dodaný do Nemocnice v Zlatých Moravciach ešte v lete tohto roka a za prvé mesiace jeho prevádzky sa podľa nemocnice vynikajúco osvedčil.

,,Používame ho na bežné spektrum krvných vyšetrení a moču (KVP- kvantitatívna proteinúria, amyláza, mikroalbumín). Vyšetrujeme biologický materiál od pacientov pomocou štandardných laboratórnych vyšetrovacích metód v klinickej biochémií a laboratórnej hematológií podľa požiadaviek ordinujúcich lekárov z celého nášho regiónu,“ hovorí vedúci lekár oddelenia laboratórnej medicíny Milan Rebek, podľa ktorého od dodania vzorky po jej rozbor prejdú 2 –3 hodiny.

Podľa informácii od AGEL-u sa v roku 2018 v Nemocnici Zlaté Moravce realizovali viac ako 453-tisíc výkonov pre všetky zdravotné poisťovne. Len na hematologickom oddelení šlo o vyše 106-tisíc rozborov. Priemerne na klinickú biochémiu na jeden mesiac pripadá cca 37-tisíc výkonov, na hematológiu cca 8-tisíc rozborov.

,,Nový prístroj nám umožňuje rozširovať spektrum vyšetrení, zvýšil kvalitu, rýchlosť a dostupnosť laboratórnych vyšetrení v regióne. Tým ide ruka v ruke aj zvyšovanie kvality klinickej diagnostiky“, dodáva Rebek.

Nové zariadenie je plne automatické, vyžaduje len minimálnu obsluhu, všetky úkony si riadi počítač, výsledky sú vygenerované po viacnásobnej kontrole. V prevádzke je 5 dní v týždni.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie