Kristína Striešková Rôzne

Z rozpadu koalície vinia primátora

Trojkoalícia strán SMER SD – KDH – ĽS HZDS neprežila ani rok volebného obdobia. Rozpadla sa podobne ako pravicová koalícia vo vysokej politike. Kto za to nesie zodpovednosť? Naša redakcia využila prítomnosť poslanca NR Pavla Pašku, ktorý sa v rámci t

Zástupcovia SMERU z rozpadu koalície porušením koaličnej zmluvy vinia primátora Zlatých Moraviec Petra Lednára. Tohto názoru je aj podpredseda strany SMER – sociálna demokracia **Pavol Paška, ktorý v piatok 10. februára navštívil naše okresné mesto. **

//„Každý predstaviteľ samosprávy si musí uvedomiť, že ak ho raz ľudia zvolia, tak ho vnímajú ako predstaviteľa. Je naivné – veľký alibizmus myslieť si, že prejav ktoréhokoľvek predstaviteľa samosprávy, poslancov, verejne činných osôb a verejne známych osôb možno oddeliť od verejnej funkcie a osobného postoja,“ //hovorí Pavol Paška na margo posledných udalostí. Tento názor poslanca z vysokej politiky platí aj na rečnícke vystúpenie primátora na minulotýždňovom proteste Gorila v Nitre. Zišli sa na ňom ľudia, ktorí odsúdili korupciu a pôsobenie oligarchov a finančných skupín v politickom systéme. Medzi vystupujúcimi bol podľa sme.sk aj primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár, ktorý okorenil svoj príhovor vulgarizmami. Ešte pred vystúpením zdôrazňoval, že reční ako občan Lednár, nie ako primátor.

[color=#0000ff]­Pavol Paška vidí za rozpadom koalície odstúpenie primátora od programových cieľov, ktoré SMER SD mala zámer realizovať cez svojich poslancov. [/color]Aj preto sa SMER oficiálne dištancoval od krokov primátora a vystúpil z koalície, ktorá ho podporovala vo voľbách o primátorskú funkciu. Primátor Peter Lednár sa následne dištancoval od strán, ktoré ho vo voľbách podporili a vďaka ktorým voľby vyhral.

Podľa podpredsedu strany SMER SD Pavla Paška i okresného predsedu Mariána Kéryho, to čo sa deje v Zlatých Moravciach, je nedemokratické. „Primátor sa obklopil ľuďmi, ktorí so Zlatými Moravcami nemajú nič spoločné, žiadne väzby. Je to ekonomicky silná skupina, ktorá tu má svoje záujmy,“ myslí si Kéry. //„Našou povinnosťou je chrániť majetok tohto mesta, zveľaďovať ho. A nič iné nám neostáva, len cez našich poslancov sa o to usilovať naďalej.“ //Podľa Kéryho môžeme čakať, že aj KDH sa o chvíľu vyjadrí, „výstupom z koalície, najmä po odvolaní viceprimátora Vladimíra Klučiara, čím došlo k porušeniu koaličnej zmluvy.“ Pred vyše rokom to bol práve Klučiar, ktorý vtedy z pozície okresného šéfa podpísal koaličnú zmluvu.

Porušenie koaličnej zmluvy Porušenie koaličnej zmluvy a odvolanie viceprimátor za KDH si vyžiadalo reakciu predsedu okresného centra KDH Miroslava Kráľa. Vo výzve apeloval na Petra Lednára, Mariána Kéryho, Vladimíra Klučiara a Štefana Mladého, aby opätovne dohodli rozbitú koalíciu, zasadli za spoločný stôl, začali spolu rokovať a konať v prospech občanov mesta, pretože ich rozhodnutia majú vážny dopad na celý región.

Vytĺkanie politického kapitálu? Sadnúť si za spoločný stôl je podľa Mariána Kéryho strata času. „Zdá sa mi to ako vytĺkanie politického kapitálu okresným predsedom KDH. Do interných záležitostí KDH sa nebudeme miešať, a o to isté chcem poprosiť aj predstaviteľov KDH, aby rešpektovali naše rozhodnutia. Ale načo si budeme sadať za jeden stôl s človekom ako je primátor, s ktorým sa na niečom dohodneme a na druhý deň už to nie je pravda? Myslím si, že toto je strata času. Či už budem v Národnej rade SR alebo nie, mám záujem, aby sa Zlaté Moravce rozvíjali. Ale na rovinu. Tak ako sa bude správať primátor k nám, tak sa budeme my správať k nemu. Nemôže do nás kopať a na druhej strane natŕčať ruku, aby sme mu pomohli. Vrátim sa do minulosti, keď SMER SD bola vládnou stranou, tak naozaj sa tu urobilo veľké množstvo vecí – hlavne na obciach (podpora bývania, multifunkčné ihriská…). V Zlatých Moravciach nikto nechcel s bývalou primátorkou spolupracovať.“ Reagoval na možnú pomoc strany SMER SD v prípade úspechu v parlamentných voľbách. Pre Kéryho je jasné, že pre ďalší rozvoj mesta, musí prísť k nejakému konsenzu. ** Stretnutie so študentmi a starostami** Podpredseda strany SMER Pavol Paška sa počas návštevy okresného mesta stretol so študentmi Obchodnej akadémie. V rámci diskusie odpovedal na otázky a reagoval na názory vznesené na tomto stretnutí. Potom mal stretnutie so starostami obcí Požitavského regiónu. Témou rozhovoru bolo aj financovanie miestnej samosprávy, problémy samospráv pri získavaní peňazí z eurofondov. Nechýbala výzva mobilizovať ľudí k volebným urnám.

Anna Mondočková

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie