Veronika Kalinová Rôzne Rôzne

Vedomosti aj zábava na jednom mieste: Arborétum otvorilo svoje brány pre školákov

Exkurzie po náučných chodníkoch, ukážky aranžovania, poradenstvo pri pestovaní drevín a rastlín a množstvo ďalších podujatí ponúka v týchto dňoch Arborétum Mlyňany v rámci Týždňa vedy a techniky.

Ilustračný obrázok k článku Vedomosti aj zábava na jednom mieste: Arborétum otvorilo svoje brány pre školákov
Zdroj: Dnes24.sk

Okrem bohatého programu pre širokú verejnosť pripravilo Arborétum aj množstvo akcií pre žiakov a študentov základných a stredných škôl. Podľa slov pracovníčky arboréta Estery Záhradníkovej sú pre stredoškolákov pripravené nielen exkurzie po náučných chodníkoch, ale aj ukážky práce v laboratóriách. „Zaujala ich praktická činnosť i náhľady cez mikroskop. Mohli tu sledovať rozmnožovanie okrasných drevín a rôzne biotechnologické metódy,“ skonštatovala Záhradníková.

Učenie hrou

Školáci majú počas celého týždňa vstup do arboréta zdarma. Pre žiakov základných škôl sú určené podujatia, ktoré sa budú konať hlavne vo štvrtok 14. novembra. Na úvodnej prednáške spojenej s hraním náučných počítačových hier sa dozvedia, ako zo semienka vyrastie hustý les. Počas tvorivých dielní budú zhotovovať vlastné diela z prírodných materiálov, čaká ich exkurzia po náučných chodníkoch a prezentácia o histórii a súčasnom zameraní arboréta.

Najväčšia zbierka cudzokrajných drevín

Arborétum Mlyňany je špecializované pracovisko SAV, ktoré spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 šľachtic Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorý cestoval po južnej Európe a hľadal najmä vždy zelené dreviny, ktorými by okrášlil svoj park.

Postupne sa postaral o výsadbu rozsiahlej dendrologickej zbierky, ktorú neskôr zveľadil záhradník z Čiech Jozef Mišák. Ten sa o arborétum staral po odchode zakladateľa a majiteľa. Postupne sa z Arboréta Mlyňany stalo odborné pracovisko výskumu dendrobiológie na Slovensku a významná dendrologická zbierka pre celú strednú Európu.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie