Správy

V Topoľčiankach vznikne včelársky skanzen: Bude vzdelávať žiakov i verejnosť

V Topoľčiankach by mal vyrásť včelársky skanzen. Vznikne na základe spolupráce slovenských a maďarských odborníkov.

Ilustračný obrázok k článku V Topoľčiankach vznikne včelársky skanzen: Bude vzdelávať žiakov i verejnosť
Zdroj: Matúš Krajčí

Európa v súčasnosti zápasí s ústupom včelárstva, ktoré dnes dokáže pokryť 60 % celkovej spotreby na starom kontinente. Zvyšok dopytu sa uspokojuje dovozom medu, ktorý má často neznámy pôvod i zloženie. Skonštatovali to odborníci zo Slovenska i Maďarska, ktorí sa v januári stretli na zámku v Topoľčiankach, aby odštartovali spoločný cezhraničný projekt zameraný na obnovenie včelárskej tradície.

Projekt, ktorého hlavné motto znie „Včely sú deti lesa“, s celkovou hodnotou vyše milión eur, je financovaný z európskych fondov. Na slovenskej i maďarskej strane vďaka nemu vzniknú vzorové terénne včelnice. „Tento projekt pre nás znamená viacero aktivít. Môžem spomenúť hlavne tie najdôležitejšie, a to je lesná učebňa, ktorá tu bude vybudovaná v rámci Odštepného závodu Topoľčianky. Okrem toho nakúpime zhruba dvesto včelstiev, ktorých sa vlastne celý projekt týka. V neposlednom rade budú zakúpené aj technické prostriedky, ktoré sú potrebné na realizáciu našich aktivít,“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marián Staník.

Včelársky skanzen

Ako pripomenul, v Topoľčiankach vznikne aj včelársky skanzen, ktorý bude spolu s lesnou učebňou slúžiť aj na vzdelávanie verejnosti a žiakov. „Budeme vysvetľovať, ako sa máme o včely starať, čo treba s nimi robiť a ako ich treba chrániť. Každý rok takto informujeme a vzdelávame v rámci našich pedagogických aktivít zhruba 60 000 až 80 000 detí,“ vysvetlil Staník.

Súčasťou projektu zameraného na obnovu včelstiev bude aj budovanie vzorových prevádzok, v ktorých sa budú spracovávať včelie produkty. Lesy SR okrem toho plánujú zrekultivovať približne 12 hektárov medonosných lúk a ďalších 67 hektárov pozemkov, na ktorých dôjde k obohateniu druhového zloženia rastlín, k zvýšeniu podielu medonosných kvetov a k odstráneniu rôznych náletových porastov.

„Sú to aktivity, akými sa lesníci historicky zaoberali. Keďže máme záujem neustále zvyšovať využitie potenciálu lesa, tak sme pristúpili k tomu, že obnovíme včelárstvo v našich podmienkach. Ak sa tento projekt ujme, je pravdepodobné, že ho neskôr rozšírime aj na ostatné územia v našich lesoch,“ dodal Staník.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM