Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  20 °C
Rôzne

V Moravciach sa premietajú filmy viac ako sto rokov: Ktorou snímkou to začalo?

Kinematografia v Zlatých Moravciach má poriadne dlhú tradíciu. Filmoví fajnšmekri z nášho mesta navštevovali prvé zlatomoravecké kino už viac ako pred sto rokmi.

Ilustračný obrázok k článku V Moravciach sa premietajú filmy viac ako sto rokov: Ktorou snímkou to začalo?
Zdroj: Dnes24.sk

História premietania filmov v Zlatých Moravciach siaha naozaj ďaleko. Začiatky kinematografie tu spadajú do roku 1914, kedy sa prvé filmy začali premietať vo vtedajšom Prikrylovskom dome (dnešná cukráreň u Dobiša na Župnej ulici).

Správy o ďalšom „kine“ sa objavujú už v druhej polovici dvadsiatych rokov minulého storočia. „V roku 1926 zahájil Sokol premietanie a adaptáciu na kinosál upravenej pajte – v záhumení hostinca na ulici Janka Kráľa, kde sa až doteraz premietalo,“ prezrádza kronika mesta. Táto budova však bola vo veľmi zlom stave a pán Sokol mal v pláne postaviť nové kino na Sládkovičovej ulici v roku 1938, to však zmarila blížiaca sa vojna.

Kino Tekov

S príchodom komunizmu prišli aj nové snahy na vytvorenie dôstojnejšej kinosály. Milovníci filmu z nášho mesta nemuseli dlho čakať. Už začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia vzniklo v Zlatých Moravciach Kino Tekov. " Vedenie mesta v roku 1951 zakúpilo budovu bývalej Slovenskej banky a adaptáciu budovy zadalo Okresnému stavokombinátu v Zl. Moravciach, ktorý adaptačné práce začal 3.5.1951," informuje kronika.

Prvý film

Nové kino dostalo vtedy moderné projekčné stroje i diaprojektor. Zlatomoravčania si tak mohli vychutnať filmy na tú dobu v slušnej kvalite. „Slávnostné otvorenie bolo dňa 17. I. 1953 večer o 20 hod. Vkusne vyzdobené kino pojalo asi 450 prítomných občanov – zástupcov KSS,ONV, MNV – robotníkov, zamestnancov,vo­jakov, učňov, študentov,“ opisuje mestská kronika. A aký bol prvý film, ktorý sa v Kine Tekov premietal? Bol ním dokument „Veľké dobrodružstvo“ o výskumnej ceste po Afrike, ktorú podnikol český cestovateľ Dr. Emil Holub.

Netrvalo dlho a v Tekove spravili poriadne vylepšenie. Od septembra 1958 sa tu totiž začali premietať filmy na širokom plátne. Počas rokov sa v ňom technika postupne zmodernizovala až na súčasnú podobu. Filmy sa tu teda premietajú do dnešných dní. Momentálne je však zatvorené pre rekonštrukciu kúrenia, no po zime by malo opäť naplno fungovať a tešiť všetkých filmových nadšencov zo Zlatých Moraviec.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk