Rôzne

Úspešný týždeň vedy a techniky: Arborétum Mlyňany navštívili stovky ľudí

Arborétum Mlyňany má za sebou ďalší ročník populárneho Týždňa vedy a techniky. Pripravené boli viaceré aktivity, ktoré si nenechalo ujsť množstvo návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Úspešný týždeň vedy a techniky: Arborétum Mlyňany navštívili stovky ľudí
4
Galéria
Zdroj: Arborétum Mlyňany SAV

Arborétum Mlyňany sa každoročne zapája do Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Ako uvádza vedenie arboréta, tieto podujatia sa tešia veľkej popularite o čom svedčí aj tohtoročný záujem.

Najmä pre žiakov a študentov

„Počas tohtoročného 13. ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa konal v dňoch 7. až 11.11. 2016 navštívilo Arborétum Mlyňany 388 návštevníkov, z ktorých bolo 354 žiakov a študentov,“ informuje Sylvia Straková z Arboréta Mlyňany.

Arborétum práve pre žiakov a študentov pripravilo počas celého týždňa rôzne zaujímavé aktivity. „Žiaci základných škôl mali možnosť okrem exkurzie po náučných chodníkoch Arboréta Mlyňany spoznávať dreviny aj v špeciálnej počítačovej učebni Svet stromov a tvorivých dielňach. Tí zdatnejší si svoje vedomosti mohli otestovať počas olympiády Malí botanici v stredu 9.novembra. Do súťaže sa zapojilo 17 troj-členných družstiev z Nitrianskeho kraja a tohtoročné víťazstvo si odniesla ZŠ Levická 903, Vráble,“ uviedla Straková.

Deň otvorených dverí

Vyvrcholením celého Týždňa vedy a techniky v Arboréte Mlyňany bol Deň otvorených dverí v piatok 11. novembra 2016, kedy bol pripravený program pre študentov stredných škôl a gymnázií. Ako ďalej povedala Straková, jeho súčasťou bola prednáška s názvom Spoznaj naj Arboréta Mlyňany, zameraná na prezentáciu zbierok Arboréta Mlyňany s dôrazom na dreviny, ktoré možno považovať za najzaujímavejšie listom, plodom, alebo borkou.

„Súčasťou Dňa otvorených dverí bola aj prezentácia výskumnej činnosti Oddelenia dendrobiológie Arboréta Mlyňany, počas ktorej sa žiaci a študenti mohli oboznámiť napr. s prístrojovou technikou využívanou pri štúdiu suchovzdornosti drevín, alebo s metódou rozmnožovania drevín v podmienkach in vitro,“ povedala. Okrem toho mali možnosť sami si vyskúšať jednoduché experimentálne práce, ako mikroskopovanie, meranie refraktometrom a podobne. Taktiež nechýbala možnosť absolvovať exkurziu po náučných chodníkoch Arboreta Mlyňany a tiež vidieť ukážky vegetatívneho rozmnožovania drevín.

Pozitívny vzťah k prírode

Možnosť pozrieť si arborétum so sprievodcom v určených hodinách mali počas Týždňa vedy a techniky všetci návštevníci Arboréta Mlyňany a pre záujemcov o pestovanie okrasných rastlín boli pripravené aj poradenské služby.

„Veríme, že všetky tieto naše aktivity spolu s krásnym prostredím arboréta Mlyňany prispejú k vytváraniu pozitívneho vzťahu k prírode a k rastlinám aj v radoch dnešnej mladej generácie. A u nás všetkých zanechajú dôležité posolstvo, aby sme si uvedomovali význam rastlín pre náš život a tak sa k nim aj správali,“ povedala Straková.

Vždyzelený park neďaleko nášho mesta je otvorený počas celého roka. Arborétum sa rozkladá na ploche 67 hektárov. V súčasnosti je rozdelené na Ambrózyho semper vireo (vždyzelený) park, plochy východoázijskej, severoamerickej, kórejskej dendroflóry a plochu autochtónnej dendroflóry Slovenska. Súčasťou arboréta je rozárium. Návštevníci môžu v arboréte absolvovať niekoľko trás, najdlhšia z nich meria 4,5 kilometra.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie