Turistický pochod po stopách minulosti: Partizánske obce si pripomenú výročie SNP

Výročie Slovenského národného povstania sa nám pomaly blíži. V Zlatne a Skýcove si túto významnú udalosť našich dejín pripomínajú každý rok špeciálnym turistickým pochodom. Ten sa bude konať už čoskoro.

Ilustračný obrázok k článku Turistický pochod po stopách minulosti: Partizánske obce si pripomenú výročie SNP
Zdroj: Dnes24.sk

V poradí 29. ročník známeho turistického pochodu „Náučným partizánským chodníkom Zlatno – Skýcov" sa bude konať v závere prázdnin, presne 19. augusta. Ide o udalosť, ktorá sa organizuje každý rok ako spomienková akcia na Slovenské národné povstanie, ktoré sa odohralo pred 73 rokmi.

Tento rok zo Skýcova

Turistický pochod smeruje každý párny rok zo Zlatna na Skýcov a každý nepárny rok zo Skýcova na Zlatno. Tento rok sa štartuje v Skýcove a končí v Zlatne.

Účastníci pochodu sa na cestu vydajú hneď zrána. Pre záujemcov zo Zlatých Moraviec je pripravený autobus, ktorý vyštartuje z AS MHD do Skýcova o 7:20 hodine. Program sa začína o ôsmej ráno v Skýcove pri pamätníku SNP aktom kladenia vencov a príhovormi pozvaných hostí.

Po prvej oficiálnej časti čaká turistov presun na Zlatno, kde sa príchod odhaduje okolo 14:00 hodine. Po príchode na Zlatno k pamätníku SNP budú oslavy pokračovať. Opäť sa budú klásť vence a hostia prednesú svoje prejavy. Pre tých, ktorí neplánujú absolvovať samotný turistický pochod, bude v Skýcove i v Zlatne pripravená prehliadka takzvanej izby tradícií.

Náučný partizánsky chodník

Náučný partizánsky chodník Zlatno – Skýcov vznikol pred 29 rokmi. Založil ho čestný predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ján Husák, bývalý starosta obce Skýcov Štefan Gahér a bývali starosta obce Zlatno Štefan Doskoč.

Trasa je dlhá 12 kilometrov a nájdeme tu viaceré zaujímavé miesta, medzi ktoré patrí partizánska studnička, partizánske bunkre z kameňov, alebo pamätník pre Miška Antalca, ktorý bol zastrelený počas vojny. Spomienkový pochod sa tu koná vždy v auguste, na výročie SNP. V priebehu rokov sa z neho stala masová akcia, na ktorej sa pravidelne zúčastňujú stovky ľudí.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame