Ilustračný obrázok k článku Štrajk nebude: Vodiči autobusov sa dohodli s Arrivou na zvýšení platov
8
Galéria
Zdroj: TASR

Štrajk nebude: Vodiči autobusov sa dohodli s Arrivou na zvýšení platov

Cestujúca verejnosť si môže vydýchnuť. Avizovaný štrajk vodičov autobusov Arriva Nitra sa konať nebude.

Aktualizované LULA Správy
Aktualizované LULA Správy

Štrajk nebude: Vodiči autobusov sa dohodli s Arrivou na zvýšení platov

Cestujúca verejnosť si môže vydýchnuť. Avizovaný štrajk vodičov autobusov Arriva Nitra sa konať nebude.

Ilustračný obrázok k článku Štrajk nebude: Vodiči autobusov sa dohodli s Arrivou na zvýšení platov
8
Galéria
Zdroj: TASR

Vodiči autobusov Arriva Nitra hrozili štrajkom od 2. septembra. Podľa predsedu Základnej organizácie Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO Arriva Nitra Michala Ďuriša o vyhlásení štrajku podľa jeho slov hlasovalo približne 80 percent zamestnancov, z ktorých sa 97 percent vyjadrilo za ostrý štrajk.

Dopravca Arriva a vodiči autobusov sa však nakoniec dohodli. Ako informovala spoločnosť Arriva autobusy mestskej aj prímestskej dopravy budú naďalej zabezpečovať plynulú dopravu cestujúcich v Nitre a Nitrianskom samosprávnom kraji. Vyplýva to z dohody vedenia spoločnosti Arriva a zástupcov odborov.

Na základe spoločnej dohody dôjde podľa dopravcu od nedele 1. septembra k zvýšeniu platov vodičov v spoločnosti Arriva Nitra. Celkové mzdové náklady tak podľa dopravcu stúpnu o 950-tisíc eur ročne.

O koľko si prilepšia?

„Uvedomujeme si, že jednou z kľúčových podmienok pre rozvoj verejnej osobnej dopravy na Slovensku zostáva vytvorenie atraktívnych podmienok pre prácu vodičov autobusov a ďalších zamestnancov. Na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú však potrebné aj moderné autobusy a autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing či inteligentné autobusové zastávky. Preto sme popri snahe vyjsť v ústrety požiadavkám našich kolegov na zvýšenie platov, zohľadňovali aj záujmy cestujúcej verejnosti a objednávateľov služieb vo verejnom záujme,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Podľa dopravcu platy rástli už minulý rok, kedy mala Arriva zvýšiť mzdy vodičov na celom Slovensku v priemere o 10 %, v Nitre o viac ako 14 %. „Priemerná mesačná hodinová mzda vodičov v spoločnosti Arriva Nitra tak už v roku 2018 presiahla výšku 7 eur a priemerná mesačná mzda dosiahla úroveň 1 200 eur,“ vymenúva Petra Helecz, hovorkyňa spoločnosti Arriva.

„V zvyšovaní platov pokračujeme aj v tomto roku. Dohoda s odbormi bude znamenať nárast priemernej mesačnej mzdy vodiča v Arriva Nitra od 1. septembra 2019 až na úroveň 1 400 eur a rast celkových mzdových nákladov len na mzdách vodičov o 950 tisíc eur ročne,“ upresnili L. Ivan.

Volajú po zmene zákona

Okrem nárastu miezd sa na raste personálnych nákladov v posledných dvoch rokoch podľa dopravcu prejavujú aj dopady legislatívnych zmien vrátane navyšovania minimálnej mzdy, nárastu príplatkov a zavedenie príspevkov na rekreáciu. „Zo štúdie Žilinskej univerzity vyplýva, že len v Nitrianskom kraji v rámci prímestskej dopravy, ktorú zabezpečujeme, musíme za rok 2019 počítať s nárastom personálnych nákladov o viac ako 1,2 milióna eur,“ uviedol generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Podľa slov hovorkyne spoločnosti Petry Helecz, Arriva už niekoľko rokov upozorňuje na potrebu novelizovať zákon o cestnej premávke a zákon o organizácii pracovného času v doprave, zmeniť zákonník práce a prípadne znížiť odvody. „Takéto legislatívne zmeny by boli prijateľné pre všetky zainteresované strany – riešili by problém vodičov autobusov a znížili by tlak na rast nákladov na strane objednávateľov, cestujúcich i dopravných spoločností. Budeme preto radi, ak sa nám potrebné zmeny podarí dosiahnuť aj za aktívnej účasti vedenia OZ KOVO,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Nedávno bola odovzdaná do užívania zmodernizovaná autobusová stanica v Nitre. Pozrite si zábery!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín