Peter Klimant Rôzne Rôzne

Sokoliari, trubači i ochutnávka medoviny: Ambrózyho dni otvoria letnú sezónu v arboréte

Večne zelené arborétum Mlyňany sa už čoskoro prehupne do letnej sezóny. Tá sa už tradične otvára populárnymi Ambrózyho dňami. Pozrite, aký bohatý program nás tento rok čaká.

Ilustračný obrázok k článku Sokoliari, trubači i ochutnávka medoviny: Ambrózyho dni otvoria letnú sezónu v arboréte
Zdroj: TASR

Ambrózyho dni otvoria počas víkendu 14. a 15. mája tohtoročnú letnú sezónu v Arboréte Mlyňany. Arborétum pripravilo pre návštevníkov prehliadky parku s odborným výkladom, tvorivé dielne pre deti i kultúrny program. „Vedeckí pracovníci oddelenia dendrobiológie ukážkami biologického materiálu a prístrojovej techniky spolu s malým experimentom priblížia smerovanie výskumu v Arboréte Mlyňany,“ informuje Arborétum Mlyňany. Tešiť sa môžeme i na výstavu fotografií, zobrazujúcich krásy dunajských lužných lesov.

Múzeum medoviny

Zaujímavosťou tohtoročných Ambrózyho dní bude prezentácia Múzeum medoviny od jedného z najstarších výrobcov medoviny na Slovensku. Podľa vyjadrenia arboréta chýbať nebude ani ochutnávka rôznych druhov medovín.

Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici predstaví sokoliarov, trubačov i botanikov. Študenti Strednej odbornej školy v Šuranoch predvedú carving – vyrezávanie do ovocia a zeleniny.

Zapoja sa aj elektrárne

Do tohto ročníka otvorenia letnej sezóny sa zapoja aj Slovenské elektrárne, a. s. s prezentáciou ENERGOLANDU, tie si na sobotu pre návštevníkov arboréta pripravili ukážku 3D okuliarov, pomocou ktorých sa ocitnete vo vesmíre a pripravený bude i elektromobil. Medzi arborétom a ENERGOLANDOM Mochovce bude premávať kyvadlová doprava. V Mochovciach bude prebiehať sprievodný program pod názvom „Evolúcia energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť“.

Okrem prírody a technologických vychytávok si užijeme aj tradičnú dávku kultúry. Počas Ambrózyho dní sa predstavia viaceré folklórne súbory, no tešiť sa môžeme aj na hudobné skupiny Memories of tomorrow, Freekies, Inside a KM&MV UNPLUGGED.

Vždyzelený park neďaleko Zlatých Moraviec je otvorený počas celého roka, najvyhľadávanejším však je práve v jarných a letných mesiacoch, v čase kvitnutia stoviek rastlín a stromov. Arborétum sa rozkladá na ploche 67 hektárov. V súčasnosti je rozdelené na Ambrózyho semper vireo (vždyzelený) park, plochy východoázijskej, severoamerickej, kórejskej dendroflóry a plochu autochtónnej dendroflóry Slovenska. Súčasťou arboréta je rozárium. Návštevníci môžu v arboréte absolvovať niekoľko trás, najdlhšia z nich meria 4,5 kilometra.

Foto: ilustračné

Môže vás zaujímať:

Fotky, ktoré nepotrebujú komentár: 5 dôvodov, prečo navštíviť Zlaté Moravce

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie