Kristína Striešková Kultúra

Slávny Frankenstein pochádza z Malých Vozokán

Kaštieľ Botkovcov v Malých Vozokanoch ukrýva za svojimi bránami množstvo tajomstiev a prekvapení. Patrí sem natáčanie filmov, reklám, či uchovávanie archeologických nálezov.

Nie je to len obyčajná pamiatka[/size][/co­lor]

Tento kaštieľ bol postavený v roku 1904. Inšpiráciu si architekt našiel vo francúzskom baroku 17. storočia. Právoplatným vlastníkom bola rodina Botkovcov, ktorej patrila takmer celá obec Malé Vozokany. Dnes túto honosnú pamiatku spravuje AUSA AU (Archeologický ústav SAV v Nitre). V kaštieli sa nachádzajú pôvodné kusy nábytku a celého zariadenia, a okrem iného sú v areáli kaštieľa umiestnené depozitné sklady archeologického ústavu, ktoré naša redakcia mala k dispozícii vidieť. Nachádzajú sa tam zaujímavé kúsky archeologických vykopávok aj z nášho okolia ako napríklad kópia kľačianskej pyxidy, rôzne hroby a cennosti z dnešnej diaľnice R1, ale i pozostatky ľudských kostí a iné.

Sfilmované v kaštieli[/si­ze][/color]

Určite každý z vás počul o filme Frankenstein. Vedeli ste ale, že tento svetoznámy film bol natáčaný práve v tomto kaštieli? Na Slovensku ho v roku 2003 nakrúcala bývalá hviezda popmusic Luke Goss. Okrem Malých Vozokán, sa vo filme objavil aj skanzen slovenskej dediny v Martine, Terchová, Čachtice, Devínska Nová Ves, či samotná Bratislava. Nebolo to však jediné, tvorcovia reklamy na 3 – bitku využili priestor tohto kaštieľa takisto.

„Svoje" vlastníctvo si nevysúdil[/si­ze][/color]

Pred nedávnom sa našiel príbuzný rodiny Botkovcov. Ten tvrdil, že posledného potomka Botku doopatroval v Rakúsku. Podľa neho celý majetok a takmer celá dedina Malé Vozokany patrí do jeho vlastníctva. Ak by si teda vysúdil majetok, lesy i pozemky, Vozokany by boli „stratené“. Na šťastie sa tak nestalo.

Dočká sa rekonštrukcie?[/si­ze][/color]

Kaštieľ dnes slúži na rôzne podujatia – svadby alebo iné súkromné akcie. Veľkej prestavby sa síce ešte nedočkal, boli však prerábané kúpeľne a v blízkej budúcnosti je naplánovaná rekonštrukcia podľa pôvodných plánov. ** Malú prezentáciu interiéru a exteriéru kaštieľa si môžete pozrieť v našej fotogalérii. **

Sixtína Ferencová

kastiel_M.Vozokany
38
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie