Veronika Kalinová Rôzne

Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončili Zlaté Moravce!

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zostavila rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Na akom mieste sa umiestnila zlatomoravská samospráva?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončili Zlaté Moravce!
Zdroj: Dnes24.sk

Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach. Až polovicu konečného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach. Ďalších 40 percent odpovede žiadosti o informácie pod menom Transparency, ale aj bežného občana. Zvyšok tvorili verejné dáta.

Najtransparen­tnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa s výsledným hodnotením 83 %. Na druhom mieste sa umiestnil Martin (77%), tretia skončila Rožňava (74%). Naopak, najhoršie hodnotením mestom v rebríčku je Vranov nad Topľou, ktorého konečný výsledok je len 29 %.

A čo Zlaté Moravce…?!

Zlatomoravská samospráva sa umiestnila v druhej polovici rebríčka transparentnosti, na 75. mieste z celkového počtu 99, s výsledným hodnotením 44 %.V roku 2010 to bolo len 22 % a 100. miesto, čiže možno povedať, že mesto Zlaté Moravce si výrazne polepšilo v rebríčku transparentnosti.

Najlepšie hodnotenou oblasťou transparentnosti zlatomoravskej samosprávy bol Prístup k informáciám so 93-percentným hodnotením. Dobré hodnotenie dostali Zlaté Moravce aj v oblastiach Etika a konflikt záujmov (51 %), Územné plánovanie a stavebný úrad (50 %) či Účasť verejnosti na rozhodovaní (47 %).

Naopak, transparentnosť samosprávy bola najhoršie hodnotená v oblastiach Obecné podniky a investície (0%), Personálna politika (0 %) a Predaj a prenájom majetku (10 %).

Zdroj: TIS

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie