LULA Správy

Pripravené pre budúce rodiny: Na vzácne sovy v Tribeči čakajú nové búdky

Tento rok sa prvýkrát našlo v pohorí Tribeč hniezdo tejto vzácnej sovy s mláďatami. Pobyt jej tu chcú ochranári spríjemniť.

Ilustračný obrázok k článku Pripravené pre budúce rodiny: Na vzácne sovy v Tribeči čakajú nové búdky
7
Galéria
Zdroj: TASR

Táto pomerne veľká sova sa od ostatných odlišuje dlhším chvostom. Patrí medzi vzácne chránené operence a tento rok zahniezdila aj v pohorí Tribeč.

Odchované tu boli aj prvé mláďatá. "Rodičovský pár tu dokrmoval 2 ešte ťažkopádne lietajúce mláďatá. Jedná sa o prvé dokázané hniezdenie sovy dlhochvostej v pohorí Tribeč,“ uviedol ešte v lete zoológ Stanislav Harvančík zo správy CHKO Ponitrie.

Nedávno sa ochranári opäť vydali do terénu. Tentokrát s cieľom vyvesiť 6 búdok väčších rozmerov, určených pre hniezdenie sov dlhochvostých.

Pri ich inštalovaní sa ochranári mohli celkom zapotiť. Jedna búdka totiž vážila okolo 20 kilogramov.

Prilákanie do lokalít

„Lokality sme vyberali na základe dlhodobých pozorovaní, kde sme uvedený druh vzácnej sovy zaznamenali v minulých rokoch, alebo kde by sme ju vzhľadom na charakter biotopu chceli prilákať,“ vysvetlil pre stránku CHKO Ponitrie Stanislav Harvančík.

Či sa nové „byty“ sovám zapáčia, sa ukáže najskôr budúci rok. Podľa Ochrany dravcov na Slovensku začína hniezdenie sovy dlhochvostej v prvej polovici marca a samička sedí na vajciach takmer celý mesiac.

Foto: ilustračné

Sova dlhochvostá
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie