Rôzne

Pripomenuli si vypálenie obce Skýcov, slávnosti sa zúčastnil aj minister, FOTO

Počas víkendu sa v dedinke Skýcov uskutočnila spomienková akcia pri príležitosti 74. výročie vypálenia obce. Prišiel aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

Ilustračný obrázok k článku Pripomenuli si vypálenie obce Skýcov, slávnosti sa zúčastnil aj minister, FOTO
5
Galéria

Pietnu spomienkovú slávnosť pripravila obec Skýcov spoločne so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov v Skýcove. Konala sa v nedeľu 17. marca 2019 pri pamätníku 1. a 2. svetovej vojny pri miestnom kostole v dopoludňajších hodinách.

Slávnosti sa zúčastnil aj minister obrany SR Peter Gajdoš. Ten na pietnej akcii zdôraznil nevyhnutnosť podobných spomienkových podujatí a taktiež poukázal na rastúcu netoleranciu a extrémizmus v spoločnosti.

Je našou úlohou pripomínať si hrôzy vojny, pretože to, čo sa dialo, sa už nikdy nesmie zopakovať! Česť pamiatke všetkým obetiam,“ poznamenal.

Partizánska obec

Dedinka Skýcov bola počas druhej svetovej vojny partizánskou obcou. Po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP) bola oblasť šesť mesiacov slobodným partizánskym územím pod kontrolou 1600 partizánov z rôznych oddielov a brigád.

Do priamych bojov v SNP sa zapojilo vyše sto mužov zo Skýcova, deviati z nich v bojoch padli. Za pomoc partizánom a účasť občanov obce v odboji fašisti Skýcov 16. marca 1945 napadli a zapálili.

Pietna spomienka na Skýcove
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie