Kultúra

Pripomenieme si minulosť: V Zlatých Moravciach oslávime výročie SNP

Najkrutejšie udalosti vojny sa v Moravciach udiali počas Slovenského národného povstania. Jeho výročie si v našom meste pripomenieme už čoskoro.

Ilustračný obrázok k článku Pripomenieme si minulosť: V Zlatých Moravciach oslávime výročie SNP
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Zlaté Moravce, Mestské stredisko kultúry a športu v spolupráci s miestnou Základnou organizáciou zväzu protifašistických bojovníkov organizujú i tento rok slávnostné stretnutie, ktoré sa konáva každoročne pri príležitosti osláv Slovenského národného povstania .

Konať sa bude v stredu 28. augusta 2019 o 15:00 hodine na Námestí hrdinov v Zlatých Moravciach pri Soche Partizána. Účastníci na znak úcty pokladú vence pri sochu, chýbať nebudú ani tradičné príhovory pozvaných hostí.

Krvavé boje v Moravciach

K prvým bojom na území Zlatých Moraviec počas Slovenského národného povstania došlo dňa 31. augusta 1944 na Beňadickej ceste, dnes ulica SNP.

Skupina povstalcov tu narazila na nemeckých vojakov. Strhol sa medzi nimi intenzívny boj. Viac strát na ľudských životoch pri tomto boji utrpela nemecká strana.

Odplata Nemcov preto na seba nenechala dlho čakať. Prišla už 3. septembra 1944 , kedy do mesta dorazili viacerí nemeckí vojaci. Obsadili všetky výpadové cesty z mesta, na nešťastie v ten istý deň hodinu pred polnocou prišli do Moraviec aj partizáni na nákladnom aute. Medzi partizánmi a Nemcami sa rozpútal veľký boj.

Počas týchto tragických dní sa v Moravciach rozmohlo udavačstvo a prenasledovanie, najmä gardistami. Mesto sa postupne izolovalo od okolia. Zlaté Moravce spoločne s celým okresom boli od Nemcov oslobodené až 30. marca 1945.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie