Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  24 °C
Veronika Kalinová Práca

Pracovné možnosti v Zlatých Moravciach: Ako svoje šance vidia mladí?

Je všeobecne známe, že pracovným možností v Zlatých Moravciach nie je veľa. O to ťažšie je to pre mladých ľudí, ktorí majú málo alebo dokonca žiadnu pracovnú skúsenosť. Vyspovedali sme pár mladých ľudí, ako vnímajú situáciu ohľadom šance zamestnať sa v našom meste.

Ilustračný obrázok k článku Pracovné možnosti v Zlatých Moravciach: Ako svoje šance vidia mladí?
Zdroj: TASR

Príbehy mladých Zlatomoravčanov

23-ročná Katka študuje na Univerzite Konštantína v Nitre. Na budúci rok ukončuje svoje štúdium. Opýtali sme sa jej, ako vidí svoje šance zamestnať sa v Moravciach po absolvovaní štúdia. „Vidím to dosť biedne, keďže sledujem pracovné možnosti v našom meste. Pravidelne si každé leto hľadám brigádu, ktorej v Moravciach skoro niet, a popritom sledujem aj možnosti zamestnať sa na trvalý pracovný úväzok. Vôbec neviem, čo budem robiť, keď skončím, pretože v mojom odbore sa v Moravciach absolútne neuplatním. Buď budem musieť robiť niečo iné, ale odísť z mesta,“ povedala Katka.

Martin má 31 rokov a stále žije s rodičmi. Ako on vníma pracovné možnosti v meste? „Dlho som veril, že si dokážem nájsť vhodné zamestnanie. V minulosti som aj podnikal, ale po pár mesiacoch som stihol aj skrachovať. Ostali mi dlhy, ktoré splácam dodnes. Prednedávnom som spravil vážne rozhodnutie a o prácu sa uchádzam v Bratislave. Absolvoval som pár pracovných pohovorov a čakám na odpoveď. Ak ma príjmu, odchádzam žiť svoj život do mesta, ktoré pre mňa prácu má,“ toto je názor Maťa z Moraviec.

26-ročná Irena pracuje ako pokladníčka na polovičný úväzok. „Rada by som si našla prácu na plný úväzok, pretože by som sa chcela osamostatniť od rodičov, ale pri mojom skromnom plate si to nemôžem dovoliť. Dlhodobo si snažím nájsť lepšiu prácu, ale nedarí sa mi to. Moje nezamestnané kamarátky mi hovoria, že mám byť vďačná aj za toto,“ zdôverila sa.

Peter má 30 rokov a na celú vec má zaujímavý názor: „Ja by som poradil všetkým mladým nezamestnaným, aby začali podnikať. Je to podľa jediná vec, ako niečo urobiť pre seba, lebo len čakať, že sa niečo naskytne, je hlúpe. Treba byť aktívny a akčný a pustiť sa do niečoho, čo by mohlo vyjsť. Ja som to tak spravil a neľutujem to. Darí sa mi celkom dobre a som sám sebe pánom.“

Lukáš má 26 a pracuje ako skladník. Má však magisterský titul, s ktorým si však lepšiu prácu nájsť nevie. „Študoval som 5 rokov vo viere, že si nájdem dobrú prácu. Opak sa stal pravdou. Pracujem ako skladník, lebo potrebujem platiť účty. Inak by som to v žiadnom prípade nerobil.“

24-ročná Lenka pred pár dňami úspešne spromovala v Bratislave. „Určite ostávam v Bratislave, lebo viem, že v našom meste si nič adekvátne nenájdem, hoci by som bola rada, lebo mám naše mesto veľmi rada, mám tu rodinu, priateľov i partnera. Viem však, že realita je taká, že musím ísť preč, najlepšie do Nitry, keďže je blízko, alebo ostať v Bratislave, kde si myslím, že nájsť si prácu nie je taký veľký problém. Budem si hľadať prácu aj tu, aj tam,“ povedala.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk