Peter Klimant Rôzne

Pôvodné mená našich dedín vás dostanú: Tharaditz ešte ako tak, ale Hostie sú víťazom :)

Niektoré mená, pod ktorými poznáme dedinky okolo Moraviec dnes, sa formovali stáročia. Pôvodné krkolomné názvy často nič nehovoria ani samotným obyvateľom. Pozrite, ako sa známe dediny volali kedysi a ako ich názvy vznikli.

Ilustračný obrázok k článku Pôvodné mená našich dedín vás dostanú: Tharaditz ešte ako tak, ale Hostie sú víťazom :)
Zdroj: TASR

Chorad, Czarad, Tharaditz

Prvá písomná zmienka o obci Čaradice pochádza z roku 1209. Od toho roku dedinka prestriedala viacero zaujímavých názvov. Na začiatku 14. storočia sa v dobových listinách uvádza pod názvom Chorad. V 17. storočí sa uvádza viacero názvov ako Czarad, Cšaradicze a taktiež krkolomný názov Tharaditz. V priebehu nasledujúcich storočí sa názov ustálil na Csárad a konečná podoba „Čaradice“ prišla až v roku 1927.

Zquiteu

Zquiteu. Čo myslíte, ktorá z našich dediniek niesla tento názov? Dáme nápovedu – v jej blízkosti leží stredoveký hrad. Ak ste odpovedali Skýcov, odpovedali ste správne :). Pomenovanie Zquiteu niesla obec konkrétne v roku 1359. Prvá zmienka o dedine však pochádza ešte z konca 13. storočia, kedy bola označovaná ako Skycheu. Nasledovný Zquiteu sa zmenil na Skiczow, neskôr Skycow, po maďarsky Szkicó. Dnešný názov Skýcov sa začal používať v roku 1920.

Nejasný pôvod mena

Zaujímavý je pôvod názvu obce Hostie. Za prvú písomnú zmienku môžeme považovať listinu z roku 1332 –1337, v ktorej sa spomína obec s farou ako „ecclesia Sancte crucis“, čo môžeme preložiť ako „kostol svätého kríža.“ Pôvod názvu dediny však nie je jednoznačný. Po tatárskych vpádoch na územie Slovenska Uhorský kráľ Belo pozýva na zničené územia cudzích „hostí “, aby sa krajina opäť zaľudnila. Títo hostia prichádzajú na spustošené územia a zakladajú spolu s pôvodnými obyvateľmi nové osady. Odtiaľ možno pochádza súčasný názov.

Existujú aj iné varianty. Podľa jednej z nich obec založili sluhovia pánov, ktorí prišli ako hostia k pánom Hrušova a zostali tam. Druhá varianta je zaujímavejšia. Podľa nej hrušovskí páni na mieste terajšej obce postavili hostinec, okolo ktorého neskôr vznikla obec.

Verešvár

Najstaršia písomná správa o obci Červený Hrádok pochádza z roku 1386. V tomto čase niesla obec meno Veresaur. Ten sa v priebehu storočí menil len veľmi jemne. K malej zmene došlo v 18. storočí, kedy sa dedinka už volala Weresswar. Od roku 1920 sa maďarský názov jemne poslovenčil na jednoduché Verešvár. K premenovaniu na Červený Hrádok došlo v roku 1948.

Celá plejáda názvov

Poriadne veľa názvov vystriedala počas svojej histórie dedinka, ktorá sa v súčasnosti volá Lovce. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1323, v ktorej sa obec spomína pod menom Vlog. V roku 1325 sa objavuje pod označením Bolug, Volug. Ďalší zaujímavý názov je z roku 1343 – Wlyngh i Kengy. V druhej polke 14. storočia sa v historických prameňoch vyskytuje pod názvom Loch či Kenghy, v roku 1564 pod názvom Loaz i Locz. K jemným zmenám prichádza v 18. storočí, kedy sa Lovce označujú pod názvami Loócz, Lotze, Lowcze, Locz, Lowecze. Na začiatku 20 storočia už prichádza na rad meno Kisloc. Ten však dlho nevydržal. V roku 1920 sa dedinka premenúva na Lovce.

Môže vás zaujímať:

Minulosť Moraviec očami mestskej kroniky: Aha, ako vzniklo meno nášho mesta!

Zbadáte tabuľu a hneď vám udrie do očí: 15 najzaujíma­vejších názvov západoslovenských ob­cí

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM