Rastislav Búgel Rôzne

Potravinársky priemysel je na ústupe: Pod Zoborom sa pomaly vytráca

Ešte pre niekoľkými desaťročiami patrilo k ťažiskovým priemyselným odvetviam v Nitrianskom kraji potravinárstvo. Priamo v Nitre fungoval cukrovar, mäsozávod, konzervárne, pivovar i mliekarne.

Ilustračný obrázok k článku Potravinársky priemysel je na ústupe: Pod Zoborom sa pomaly vytráca
Zdroj: Dnes24.sk

V priebehu ostatných 20 rokov sa však situácia zmenila a väčšina potravinárskych závodov už nefunguje, prípadne svoju výrobu presunula inam.„Ja to považujem za tragédiu Slovenska ako takého, pretože práve tým, že mnohé naše fabriky skrachovali, tým sa uvoľnilo miesto pre dovoz potravín a stratili sme sebestačnosť vo výrobe. Z toho vyplývajú dosahy, ktoré si doteraz celkom neuvedomujeme. V Nitre to bolo katastrofálne. Zanikol cukrovar, zanikli mäsozávody, kde zostali poľnohospodárom veľké peniaze, rovnako aj v nitrianskych mliekarniach, ktoré boli v konkurze. Ešte šťastie, že tie zostali v slovenských rukách, že sa ich ujala mliekareň v Kežmarku,“ hovorí o úpadku potravinárstva v nitrianskom regióne bývalý predseda Potravinárskej a poľnohospodárskej komory a súčasný predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Devio Nové Sady Ivan Oravec.

Bez veľkého bitúnku

Ako pripomenul, v súvislosti s krachom potravinárskych firiem rapídne poklesla aj zamestnanosť v tomto odvetví i v poľnohospo­dárskej prvovýrobe, ktorá na potravinárstvo bezprostredne nadväzuje. „V súčasnosti na Slovensku neexistuje napríklad žiadny významný a veľký bitúnok, čo je pre živočíšnu výrobu problém. Kým obilie vieme odviesť a exportovať, so zvieratami je to už komplikovanejšie. Celkový výsledok je taký, že sme sa stali exportérmi surovín a dovozcami potravinárskych výrobkov s vyššou pridanou hodnotou, ale nie vždy v požadovanej kvalite. A to je cesta do pekla,“ myslí si Oravec. Ako zdôraznil, PD Devio Nové Sady aj napriek problémom stále zabezpečuje živočíšnu výrobu aj produkciu mlieka. „Naďalej zamestnávame 175 ľudí. Naša vláda a Európska únia by si ale mali uvedomiť, že sa nemôže dávať podpora iba na hektár pôdy, ale mala by smerovať aj do živočíšnej výroby. Inak sa zníži ešte viac a budeme výraznejšie závislí od dovozu potravín,“ povedal Oravec.

Rozhoduje cena

Ružová situácia podľa jeho slov nie je ani v mliekarenstve. Ako skonštatoval, v súčasnosti iba cena rozhoduje o tom, či na trhu zostávajú všetci, alebo z neho odchádzajú prvovýrobcovia a následne aj mliekarne. „Vykryštalizovali sa nejaké spoločnosti, ktoré ovládajú tie rozhodujúce fabriky. Náš podnik dáva mlieko do Bánoviec nad Bebravou, kde je rakúsky kapitál. Dnes sú tu už korektné vzťahy, ale nemôže nás uspokojovať výkupná cena mlieka, ktorá je hlboko pod výrobné náklady aj v tomto období," dodal.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM