Kristína Striešková Rôzne

Poslúchaj, inak pôjdeš do polepšovne!

Aj vám takto občas rodičia pohrozili? Je naozaj polepšovňa strašiakom? Navštívili sme Reedukačné centrum v našom meste. Pre niektoré dievčatá je jediným domovom, ktorý majú.

Moravecká „polepšovňa“ je čisto dievčenská. Momentálne je v nej okolo 25 dievčat. Môžu sa tu vyučiť za pletiarky alebo šičky. Do centra ich umiestnili rodičia, súdy či detské domovy. Dôvodov je viacero – časté úteky z domu, ponocovanie, záškoláctvo, drogy, alkohol, alebo prostitúcia. Úlohou zariadenia je dievčatá prevychovať. Občas to s nimi nie je vôbec ľahké. Najhoršie je pútanie pozornosti sebapoškodzovaním. Vychovávateľky využívajú systém udeľovania plusových a mínusových bodov. Nazbieraním ich dostatočného množstva získajú voľné vychádzky či dovolenky. Niektoré však nemajú kam ísť na prázdniny, prípadne ich rodičia radšej nechajú v centre aj počas sviatkov a voľných dní. Rodičia môžu svoje „ratolesti“ navštíviť kedykoľvek. Na prevýchovu sa používa zapájanie do rôznych prác ako hrabanie a zametanie lístia a udržiavanie dvora v čistote. Majú vlastná záhradku, o ktorú sa starajú. V sobotu si môžu po pracovnej činnosti oddýchnuť pri televízore v klubovni. Na izbe totiž túto vymoženosť nemajú.

Na izbe sú najviac tri. Súčasťou zariadenia je okrem postele, písací stôl, polička, skriňa, zrkadlo a botník. Bežný deň v centre začína budíčkom o 6:30 a rozcvičkou. Naraňajkujú sa a idú do školy. Tá je priamo v centre. Po vyučovaní nasleduje autogénny tréning či sedenie s psychologičkou. Majú možnosť zvoliť si z množstva záujmových krúžkov – tanečného, umelecko-dramatického, športového alebo krúžok varenia. Krúžky trvajú približne do piatej. Nasleduje večerná komunita. Tam sa riešia celodenné záležitosti. Cez školský rok majú od pol siedmej do trištvrte na osem povinné štúdium.. Vtedy musí byť maximálne ticho. Každá z dievčat sedí nad knihou. Každý deň majú povinný pobyt na vzduchu. Dievčatá chodia aj na rôzne tanečné či športové súťaže.

Budova reedukačného centra je neustále zamknutá. Dievčatá totiž priestory nemôžu opustiť bez dozoru s výnimkou voľných vychádzok. Tie získajú na základe nazbieraných plusových bodov za vzorné správanie či snahu počas dňa. K zákazom sa pridáva aj embargo na cigarety. Dievčatá sa však zásobia počas „dovolenky“ doma. Vychovávateľky ich preto vždy prehľadajú pri návrate. A väčšinou je ich ťaženie úspešné. Tie šikovnejšie a odvážnejšie sa pokúsia aj o útek. Vtedy zasahuje polícia. Po návrate do centra nosia výrazný zelený odev, aby boli viac na očiach. Nie všetky sa však podaria chytiť. O niektorých nemajú žiadne informácia dodnes.

Autor: Adriana Blahová

Poslúchaj, inak pôjdeš do polepšovne!
1
Galéria
redukacne centrum zm
29
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie