Krimi

Podnikateľ si poriadne zavaril: V Moravciach mal vydávať falošné bločky

Finančná správa vďaka systému eKasa odhalila v Nitrianskom kraji podnikateľa, ktorý podľa kontrolórov podvádzal pri vydávaní pokladničných dokladov.

Ilustračný obrázok k článku Podnikateľ si poriadne zavaril: V Moravciach mal vydávať falošné bločky
Zdroj: TASR

V prevádzke v Zlatých Moravciach mal vydávať nepravé pokladničné doklady.

Pri preverení situácie priamo na mieste sa podozrenia potvrdili. „Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zistili, že podnikateľ mal dve tlačiarne, pričom jednu používal na tlač pokladničných dokladov zaevidovaných v systéme eKasa a druhú na tlač simulovaných dokladov. Systém mal nastavený tak, že obsluha pokladnice si mohla v nadradenom programe vybrať možnosť tlače pokladničného dokladu alebo simulovaného dokladu. Išlo teda o úmyselné obchádzanie systému eKasa,“ informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Podnikateľ vydával doklady, ktoré sa podobali originálnym dokladom, ale pravé neboli.

Overením dokladov v systéme prostredníctvom aplikácie Over doklad a následným preverením tržieb podnikateľa v systéme eKasa kontrolóri zistili, že doklad vydaný pri kontrolnom nákupe sa v systéme nenachádza.

Priamo na mieste bola podnikateľovi uložená pokuta vo výške 2000 eur za neevidovanie tržby v systéme eKasa. Jeho pokladnica bola poslaná na ďalšiu expertízu. V prípade, že sa potvrdia podozrenia z pozmeňovania údajov, hrozí podnikateľovi ďalšia pokuta vo výške 10 000 eur a podľa rozsahu pozmenených údajov aj podanie trestného oznámenia.

Finančná správa už podľa Skokanovej vykonáva kroky aj v prípadoch ďalších prevádzok, ktoré používajú rovnaký pokladničný program. „Vyzývame všetkých, ktorí majú snahu obchádzať zákon a zavádzať zákazníkov pri evidencii tržieb, aby tak nerobili. Vďaka eKase má finančná správa efektívny kontrolný nástroj. Zároveň vykonáva kontroly nepripojených podnikateľov,“ dodala.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie