Kultúra

Pochovávanie basy: Ako bude zakončené fašiangové obdobie v Zlatých Moravciach?

Na konci fašiangov je zvykom symbolické pochovávanie basy, pri ktorom sa ľudia poslednýkrát pred pôstom poriadne zabavili. Čo si pre nás mesto pripravilo na túto udalosť?

Ilustračný obrázok k článku Pochovávanie basy: Ako bude zakončené fašiangové obdobie v Zlatých Moravciach?
Zdroj: TASR

Tak ako minulý, i tento rok si pre nás mesto Zlaté Moravce pripravilo na záver obdobia fašiangov tradičnú slávnosť pochovávania basy. Tá sa u nás bude konať v utorok 5. marca so začiatkom o 16:00 hodine v divadelnej sále Mestského strediska kultúry a športu.

Tešiť sa môžeme na bohatý kultúrny program. Podľa informácií z Mestského strediska kultúry a športu na tohtoročnom Pochovávaní basy vystúpi detský folklórny súbor Zlatňanka, folklórny súbor Inovec a deti z Materskej školy na Žitavskom nábreží.

Ešte pred samotným vystúpením, v polhodinovom predstihu, bude ulicami nášho mesta putovať fašiangový sprievod v maskách. Vychádzať bude zo zlatomoraveckého kaštieľa, ktorý bude zároveň aj cieľovým bodom sprievodu.

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov a končiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie