Ilustračný obrázok k článku Parádny výlet v Nitrianskom kraji: TOP 5 zrúcanín, ktoré stoja za návštevu + KVÍZ
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Parádny výlet v Nitrianskom kraji: TOP 5 zrúcanín, ktoré stoja za návštevu + KVÍZ

Sezóna výletov a dovoleniek je v plnom prúde. Pozrite si naše tipy na zaujímavé lokality.

Rôzne
Rôzne

Parádny výlet v Nitrianskom kraji: TOP 5 zrúcanín, ktoré stoja za návštevu + KVÍZ

Sezóna výletov a dovoleniek je v plnom prúde. Pozrite si naše tipy na zaujímavé lokality.

Ilustračný obrázok k článku Parádny výlet v Nitrianskom kraji: TOP 5 zrúcanín, ktoré stoja za návštevu + KVÍZ
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nitriansky kraj je známy svojou bohatou históriou a množstvom pamiatok. Počas letnej turistickej sezóny sa práve historické pamiatky tešia veľkej obľube návštevníkov.

Medzi populárne miesta už dlhodobo patria zrúcaniny hradov. Milovníci nevšedných zážitkov tak nemusia chodiť ďaleko. Viacero lákavých miest nájdeme priamo v Nitrianskom kra­ji.

Pripravili sme si pre vás výber 5 zrúcanín, ktoré sa počas leta oplatí navštíviť.

Oponický hrad

Zrúcanina Oponického hradu sa nachádza nad rovnomennou obcou. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1300. V roku 1430 ho dobyli husitské vojská. Hrad bol rýchlo opravený, no postupne jeho sláva upadala. V 16. a 17. storočí hrad odolal tureckým útokom. Majitelia ho opustili v roku 1645.

Medzi najzachovalejšie patrí západná časť hradu a mohutná bašta. Vidno aj pozostatky najnovšej budovy, ktorou je palác Aponiovcov zo 16. storočia.

Oponický hrad
Oponický hrad / Zdroj: YouTube.com

Hrad Gýmeš

Zrúcanina sa nachádza nad obcou Jelenec. Stojí na kremencovom kopci Dúň. História hradu siaha do druhej polovice 13. storočia. V roku 1302 ho dobyl Matúš Čák Trenčiansky. Za panstva Forgáčovcov sa v 15. storočí rozbehla rozsiahla výstavba. Hrad bol niekoľkokrát zničený, no vždy sa ho podarilo obnoviť. Panstvo hrad opustilo až v polovici 19. storočia.

Pozostatky hradu sú obľúbeným miestom výletov ľudí zo širokého okolia. Za zmienku stojí dobre zachovalá veža so schodiskom a dvoma podlažiami, z ktorej je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Hrad Gýmeš
Hrad Gýmeš / Zdroj: TASR

Hrad Hrušov

Neďaleko od obce Topoľčianky nájdeme zrúcaninu gotického hradu Hrušov. Rok jeho vzniku nepoznáme, no prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1253. Hrad slúžil na stráženie obchodnej cesty medzi Požitavím a Ponitrím. Hrad často menil majitelov.

Koniec hradu prinieslo protihabsburské povstanie. V roku 1708 ho cisárske vojsko dobylo a zničilo, aby nemohol poskytovať ochranu lúpežníkom a povstalcom. Od tej doby hrad chátra.

Hrad Hrušov
Hrad Hrušov / Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Topoľčiansky hrad

Priamo nad obcou Podhradie, iba 6,5 kilometra od jazera Duchonka, stojí na brale zrúcanina Topoľčianskeho hradu. V dokumentoch z roku 1235 sa hrad spomína ako kráľovský majetok. Počas svojej bohatej histórie vystriedal množstvo majiteľov a menil svoju podobu.

Poslednými majiteľmi hradu boli Stummerovci. V polovici 18.storočia sa však presťahovali do reprezentačného kaštieľa v Tovarníkoch. ”Na prelome 19. a 20. storočia rozpadávajúci sa hrad nechali čiastočne zakonzervovať a romanticky ho upravili. Vežu dostavali dvoma stupňovitými štítmi, čím získala svoju neopakovateľnú charakteristickú siluetu,” informuje web obce Podhradie. V súčasnosti je z hradu nádherný výhľad na široké okolie.

Topoľčiansky hrad
Topoľčiansky hrad / Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Levický hrad

Neďaleko centra Levíc nájdete zakonzervovanú zrúcaninu gotického hradu, ktorého vznik sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Vybudovali ho na skalnej vyvýšenine, ktorá bola obklopená močasristým územím. Hrad sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Po požiari v roku 1434 hrad znovu postavili.

V 16. storočí na dolnom nádvorí postavili renesančný kaštieľ. Opevnenie sa stalo dôležitou súčasťou obrany proti Turkom. Neskôr začali ťažko poškodený hrad búrať a nikdy viac nebol obnovený.

Areál zachovaných zvyškov hradu je prístupný verejnosti. V Kapitánskej budove si môžete pozrieť stálu expozíciu Tekovského múzea v Leviciach.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Myslíte si, že zrúcaniny v Nitrianskom kraji máte v malíčku? Otestujte si svoje znalosti v našom kvíze!

Kliknite SEM: Poznáte nádherné zrúcaniny v Nitrianskom kra­ji

V kvíze sa vám postupne zobrazí 10 otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín