Katarína Jankeje Rôzne

OBRAZOM: To musíte vidieť, hradisko Valy sa prenieslo stovky rokov do minulosti

Nadšenci histórie vymenili na niekoľko dní pohodlie, teplo domova a tradičnej vianočnej nálady za zimné prostredie hradiska Valy pri Topoľčanoch. Pozrite si na fotkách, ako vyzeral ich návrat do minulosti.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: To musíte vidieť, hradisko Valy sa prenieslo stovky rokov do minulosti
Zdroj: TASR

Poriadne nízke teploty, žiadny mobil, či kontakt s dnešným moderným svetom. Tak vyzeral svet našich dávnych predkov a na niekoľko dní aj život členov občianskeho združenia Herjan na hradisku Valy. Združenie funguje druhý rok, ale ako skupina sa zaoberá oživovaním histórie už dlhšie, pričom sa členovia venujú najmä dobovému životu v Škandinávií.

Skupina dobrovoľne strávila vianočné sviatky v našom regióne už druhý rok, od 25. decembra ste tak mohli v okolí obce Bojná stretnúť viacero dobovo oblečených členov, ktorí prežívali dni a noci rovnako ako naši predkovia. Ak ste sa nestihli v lokalite zastaviť počas voľna, môžete sa sa vďaka fotografiám pozrieť, ako to pri Bojnej vyzeralo.

Hradisko Valy, ako aj celé okolie známej obce patrí k významným náleziskám, dokazujúcim bohatú minulosť našich predkov. Najmä v posledných mesiacoch sa archeológom podarilo postúpiť vo výskume, v lokalite totiž objavili naozaj vzácne mince Keltov, čo dokazuje prítomnosť obyvateľstva ešte pred príchodom Slovanov na územie. Detailné informácie o tomto, ale aj o iných nálezoch si prečítate v článku: Fantastický nález neďaleko Topoľčian: Pri Bojnej objavili vzácne mince Keltov!

Môže vás zaujímať:

Milovníci histórie žili na hradisku Valy: Pozrite si VIDEO z pobytu v mrazivom stredoveku!

Zimné oživenie hradiska Valy pri Topoľčanoch
15
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie