NSK poskytne dotácie: 40-tisíc eur pôjde na obnovu pamiatok

Nitriansky samosprávny kraj podporí aj v tomto roku viacero projektov. Tento krát sumou 40 000 eur pomôže pri obnove kultúrnych pamiatok na území nášho regiónu.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku NSK poskytne dotácie: 40-tisíc eur pôjde na obnovu pamiatok
Foto: Rastislav Búgel

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) podporí 27 projektov zameraných na obnovu kultúrnych pamiatok na území regiónu. Vo svojom rozpočte má na dotácie pre žiadateľov vyčlenených 40 000 eur. Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana sa na kraj tento rok so žiadosťou o poskytnutie dotácie obrátilo 33 občianskych združení a ďalších inštitúcií.

Podmienky splnilo 27 žiadateľov

„Podmienky stanovené všeobecne záväzným nariadením splnilo 27 žiadateľov, ktorí požiadali o poskytnutie dotácií v celkovej sume 82 960 eur,“ uviedol Guťan. Ako doplnil, NSK poskytuje dotáciu na obnovu kultúrnej pamiatky za predpokladu, že žiadateľ dá na obnovu aj vlastné finančné prostriedky minimálne vo výške 50 percent predpokladaných nákladov na príslušný kalendárny rok.

Najviac získal hrad Hrušov

V tomto roku pôjdu dotácie z NSK najčastejšie na opravu sakrálnych pamiatok. Sú medzi nimi kostoly, sochy svätcov i kamaldulský Kláštor svätého Jozefa na Zobore v Nitre. Ďalšie projekty sú zamerané na obnovu kaštieľov i hradov. Dotácie získali aj žiadatelia, ktorí chcú opraviť vodné mlyny v Kolárove a v Horši, veternú studňu v Trávnici, ľudový dom v Šalove, strážnu vežu v Nitre, či rôzne pamätné miesta. Najvyššiu dotáciu v hodnote 3000 eur sa podarilo získať projektom na obnovu Hrušovského hradu a na konzerváciu ruín Zoborského kláštora.

Môže vás zaujímať:

Nová bezpečnostná mreža: Chrániť bude prevádzky v mestskej tržnici

Lávku v mestskom parku v Nitre uzavreli: Na opravu chýbajú peniaze

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame