November prinesie mnoho zaujímavostí: Čo si pre nás pripravilo Mestské múzeum?

V novembri to bude v zlatomoraveckom Mestskom múzeu žiť. Náš stánok kultúry si pripravil zaujímavé podujatia, na ktoré sa môžeme tešiť.

Ilustračný obrázok k článku November prinesie mnoho zaujímavostí: Čo si pre nás pripravilo Mestské múzeum?
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

O kultúru v Zlatých Moravciach nebude núdza. V novembri sa v Mestskom múzeu uskutočnia zaujímavé podujatia, ktoré potešia milovníkov histórie a tradícií. Na toto sa môžeme tešiť…

November v Mestskom múzeu

12.11.2018 – 15.1.2019 Klenoty spod Slovenskej brány. Ľudové odievanie v Kozárovciach.

  • Výstava ponúkne možnosť nahliadnuť do tradičnej kultúry a života Kozároviec prostredníctvom súčastí odevu od archaických typov z polovice 19. storočia, až po dnešný kroj. Prezentované budú vzácne ženské čepce, golierkové oplecká, medené farbiarske sukne, delínové sukne, spodníky, zástery, množstvo ručníkov a tkanín.

22.11.2018 „Páračky v múzeu“

  • Členky OZ Babička ukážu páranie (driapanie) peria, ktoré bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú účastníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti. Začiatok: 15.00 hod.

Stála výstava

Okrem toho si v zlatomoraveckom múzeu môžeme pozrieť i dve stále expozície, ktoré sú prístupné počas celého roka. Prvá je spoločensko- vedná. „Spoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín,“ informuje vedenie múzea.

Druhou je prírodovedná expozícia. Tá podľa múzea pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí. „Zaujímavé sú najmä obrovské drevné opály a zlatinky,“ dopĺňa múzeum.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk