Ilustračný obrázok k článku Nebezpečné kliešte sú aj v Nitrianskom kraji: Na TÝCHTO miestach si dajte pozor
Zdroj: Pixabay.com/ TASR

Nebezpečné kliešte sú aj v Nitrianskom kraji: Na TÝCHTO miestach si dajte pozor

Leto láka na pobyty v prírode. Po príchode domov by ste si však mali poriadne prezrieť celé telo. V našom okolí totiž nájdeme viacero ohnísk kliešťovej encefalitídy.

Správy
Správy

Nebezpečné kliešte sú aj v Nitrianskom kraji: Na TÝCHTO miestach si dajte pozor

Leto láka na pobyty v prírode. Po príchode domov by ste si však mali poriadne prezrieť celé telo. V našom okolí totiž nájdeme viacero ohnísk kliešťovej encefalitídy.

Ilustračný obrázok k článku Nebezpečné kliešte sú aj v Nitrianskom kraji: Na TÝCHTO miestach si dajte pozor
Zdroj: Pixabay.com/ TASR

Príjemný zážitok v prírode vám môže prekaziť nález prisatého kliešťa. Práve kliešte predstavujú jedno z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na nás v prírode číha.

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, v minulom roku na Slovensku zaznamenali najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 20 rokov.

Tieto parazity prenášajú rôzne nebezpečné ochorenia, okrem kliešťovej encefalitídy ide napríklad aj o lymskú boreliózu.

Podľa odborníkov netreba zabúdať, že kliešte začínajú svoju aktivitu už pri teplote 5 °C a prípady encefalitídy tak evidujú takmer počas celého roka.

Pozor na vlasy aj slabiny

Nech sa už snažíme akokoľvek, možnosti prisatia kliešťa sa úplne nezbavíme.

Dodržiavaním základných zásad môžeme riziko výrazne minimalizovať: vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov (okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie), v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela (dlhé nohavice, ponožky) a vhodné je nosiť svetlý odev, na ktorom parazita odhalíme skôr. Samozrejmosťou by malo byť používanie repelentov.

Po návrate domov si nezabudnite skontrolovať celé telo.

Kliešte sa najčastejšie prisajú do: do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.

Ako odstrániť kliešťa?

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR pripomínajú, že kliešťa musíme odstrániť správnym spôsobom. Zverejnili preto overený postup.

„Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho. Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou," píše ÚVZ SR.

Po odstránení kliešťa postihnuté miesto hneď vydezinfikujte. Pokiaľ sa kliešťa nepodarí vybrať celého, odborníci odporúčajú vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Viac čítania o zdraví

Problémové lokality

Úrad verejného zdravotníctva má na svojom webe prehľad prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy.

Na ktorých lokalitách Nitrianskeho kraja by sme si mali dať najväčší pozor?

Okres Komárno:

  • Pribetský les, k.o. Bajč, Kolárovo, Moča, Imeľ, Čerhát

Okres Levice:

  • celý okres

Okres Nitra:

Celé územie s najaktívnejšími lokalitami:

  • oblasť Tribečského pohoria – ktorého južné svahy tvoria zoborské hory tiahnuce sa severovýchodným smerom od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce, Pohranice, Kolíňany, Žírany a Jelenec,
  • Nitrianska pahorkatina s lokálnymi lesmi – v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach (Lehota, Andač, Rumanová, Jarok , Báb,Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo, Mojmírovce)

Okres Nové Zámky:

  • oblasť Ipeľskej pahorkatiny, katastre obcí zo západnej strany Kováčovských kopcov Bajtava, Leľa, Skalka, Malé Kosihy, Malá nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Pavlová,Sikenička, Bíňa, Mužla-Čenkov
  • oblasť Pohronskej pahorkatiny, k.o. Strekov, Rúbaň, Dubník, Gbelce, Nová Vieska, Svodín, Trávnica, Podhájska, Dedinka, Veĺké Lovce, Kolta, Čechy

Okres Topoľčany:

  • oblasť Tribečského pohoria, oblasť Považského Inovca

Okres Zlaté Moravce:

  • oblasť Tríbečského pohoria – severná časť -zahŕňa obce Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Zlatno,Velčice, Mankovce, Lovce, Žikava, Skýcov, Hostie,Topoľčianky,
  • západné svahy Pohronského Inovca – pri obciach Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Čaradice, Tekovské Nemce, Volkovce

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín