Správy

Najviac na Slovensku: V Nitrianskom kraji už sčítali tretinu domov a bytov

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré realizuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR v spolupráci so samosprávami, najrýchlejšie napreduje v Nitrianskom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Najviac na Slovensku: V Nitrianskom kraji už sčítali tretinu domov a bytov
Zdroj: TASR

K 31. júlu bolo na Slovensku sčítaných 20,6 percenta bytov, v Nitrianskom kraji bolo v systéme zaznamenaných takmer 32 percent domov a bytov. Podľa riaditeľky Pracoviska ŠÚ SR v Nitre Renáty Dušovej sa za prvé mesiace projektu podarilo dvom menším obciam v kraji zaznamenať do elektronického systému 100 percent domov a bytov, ďalším trom obciam už chýbajú len stotiny percent.

Do sčítania domov a bytov je zapojených všetkých 2927 obcí SR. Prvá fáza, ktorou je sčítanie domov a bytov, sa realizuje do 12. februára 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu – sčítanie obyvateľov. „Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania, čiže k 1. januáru 2021,“ zdôraznila Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.

V Nitrianskom kraji je do sčítania zapojených celkovo 354 samospráv. Prvú fázu projektu už majú ukončenú obce Rastislavice s celkovým počtom 423 bytov a Čifáre s 258 bytmi. Podľa starostov týchto obcí je elektronický systém na sčítanie veľmi prehľadný, pracuje sa v ňom dobre.

Dôležitý na rýchle sčítanie je aj poriadok v stavbách v obci a dobrý prehľad pracovníčok úradu, ktoré sčítanie zabezpečujú. Obci Starý Hrádok chýbajú do ukončenia prvej fázy sčítania stotiny percent. Podľa starostky Heleny Szabóovej je legislatívny problém s občanmi, ktorí síce v obci žijú, ale neuvádzajú si trvalý pobyt:

„U nás ide zhruba o 20 ľudí, ale sme malá obec a verím, že vo veľkej obci tento problém môžu veľmi pociťovať. Sčítanie nám poskytuje prehľad a azda do budúcnosti aj legislatívne riešenie tohto problému.“

Obec Hrušovany robila prvý mesiac sčítania územnú prípravu a za druhý mesiac sčítania spracovala viac ako 61 percent bytov. Podobne postupovalo aj mesto Želiezovce, ktoré dokázalo za mesiac spracovať 30 percent bytov, pričom prvý mesiac sa venovalo len územnej príprave.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie