Ilustračný obrázok k článku Najprestížnejšie cyklopreteky mieria do Topoľčianok: Pripravte sa na hygienické opatrenia
23
Galéria
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Najprestížnejšie cyklopreteky mieria do Topoľčianok: Pripravte sa na hygienické opatrenia

Topoľčianky sa stanú dejiskom jednej z etáp najprestížnejšieho cyklistického podujatia na Slovensku. Platiť však budú prísne hygienické opatrenia.

Iné športy
Iné športy

Najprestížnejšie cyklopreteky mieria do Topoľčianok: Pripravte sa na hygienické opatrenia

Topoľčianky sa stanú dejiskom jednej z etáp najprestížnejšieho cyklistického podujatia na Slovensku. Platiť však budú prísne hygienické opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Najprestížnejšie cyklopreteky mieria do Topoľčianok: Pripravte sa na hygienické opatrenia
23
Galéria
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Krátko pred štartom 64. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska (16.-19. septembra) prišlo k jednej zmene v zložení tímov. Pre personálne problémy odriekol účasť rumunský tím Novak a nahradil ho rakúsky Hrinkow. Všetky ostatné tímy, vrátane šiestich z najvyššej kategórie UCI World Tour, potvrdili prihlášky. Miernymi zmenami prešla trasa pretekov a aj dresy. V bodovacej súťaži sa už nebude bojovať o biely s modrými bodkami, ale o zelený, ako to je aj na Tour de France.

Prísne hygienické pravidlá

Najvýznamnejšie cyklistické podujatie na Slovensku, ktoré patrí do kategórie UCI 2.1, odštartuje 16. septembra v Žiline a vyvrcholí 19. septembra v Skalici. Preteky budú mať spolu štyri etapy, pričom prvá z nich v Žiline bude rozdelená na dve poletapy.

Pelotón odštartuje svoju púť v Žiline a cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom a Topoľčianky ju ukončí v Skalici.

Vzhľadom na druhú vlnu epidémie koronavírusu budú platiť prísne hygienické pravidlá. Organizátori v spolupráci s partnermi tak pripravili viaceré opatrenia.

Vzhľadom na koronakrízu v rovnakom termíne ako Okolo Slovenska vyvrcholí Tour de France a uskutočnia sa i preteky Okolo Luxemburska. Napriek tomu odriekol z pôvodne prihlásených tímov účasť len rumunský tím. „Tímy zostali v podstate všetky. Na podujatí tejto kategórie máme šesť WT tímov, čo je úžasné. Účasť odhlásil len rumunský tím Novak. Ide o malý tím, ktorý má niekoľko pretekárov z Kolumbie a oni mali problém sa sem dostať. Takže tím už nebol schopný personálne obsiahnuť ďalšie podujatie. Namiesto neho príde rakúsky Hrinkow, ktorý je rovnako kvalitný možno aj kvalitnejší,“ uviedol generálny riaditeľ pretekov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Cyklisti budú bojovať o štyri dresy. Ten pre víťaza bodovacej súťaže zmenil tento rok farbu a namiesto modrej bodkovanej bude zelený. Najlepší vrchár si oblečie červený bodkovaný, najlepší pretekár do 23 rokov získa biely dres a celkový víťaz tradične žltý. Pre slovenských jazdcov je vypísaná i súťaž o najlepšieho Slováka, ktorej víťaz si takisto po každej etape prevezme na pódiu dres vo farbách slovenskej trikolóry. Po každej etape okrem časovky sa bude vyhodnocovať i najbojovnejší jazdec etapy, ktorý nasledujúci deň ponesie červené číslo. Celkovo sa súťaží o prémie vo výške 51 100 eur.

Malými úpravami prešla aj trať, ktorá bude merať celkovo 672,5 kilometra a povedie cez 125 miest a obcí.

Cyklisti sa potrápia s 20 vrchárskymi a 10 rýchlostnými prémiami. Štart je naplánovaný na 16. septembra v Žiline, kde sa najprv uskutočnia 106,4 km dlhé preteky s hromadným štartom a po nich 7,1 km dlhá individuálna časovka. Druhý deň je na programe najdlhšia trať (206,6 km) s desiatimi horskými prémiami a cieľom v Banskej Bystrici, ktorá bude kráľovskou etapou. Nasleduje etapa do Žiaru nad Hronom (181,3 km) a finále je naplánované na 171,7 km dlhej trase z Topoľčianok do Skalice.

Kvôli pandémii koronavírusu museli organizátori pristúpiť k viacerým úpravám. Všetko tak bude prebiehať v zmysle nariadení vlády SR a hlavného hygienika. Svoje vlastné opatrenia v čase korony pripravila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI).

Zdravie na prvom mieste

„Táto situácia nikoho neteší, ale vlastne od začiatku príprav s opatreniami počítame. Zdravie je na prvom mieste, a tak robíme všetko pre to, aby sme dodržali prísne nariadenia vlády SR a hlavného hygienika, rovnako ako aj dokumenty UCI. Nie je to ľahké. Náročný je najmä fakt, že usmernenia sa menia na dvojtýždennej báze. Všetkých nás potešil vývoj situácie na začiatku leta, no odvtedy sa veľa zmenilo. V etapových mestách zabezpečujeme vyhradené priestory pre 1 000 návštevníkov a množstvo dezinfekčných stojanov. Cyklisti budú odčlenení v bezpečnej vzdialenosti od divákov. Takisto pri vyhlasovaní výsledkov budú na pódiu dodržané rozstupy. Samozrejmosťou sú testy cyklistov i personálu organizátorov, ktorí sú v najužšom styku s cyklistami,“ povedal Privara.

Podľa nariadení UCI musia organizátori dodržiavať i ďalšie špecifické podmienky. Týkajú sa napríklad ubytovania cyklistov, keď v hoteloch musí byť dodržané pravidlo – jeden tím na jedno poschodie, či vlastné stravovacie priestory pre každý tím.

„Samozrejmosťou je povinnosť nosiť rúška, hoci ide o podujatie v exteriéri. Týka sa to nielen organizátorov a cyklistov, ale aj návštevníkov. Zóna pre fanúšikov bude mať samostatný vstup a samostatný výstup. Zároveň im odporúčame dodržiavať predpísané rozstupy a dbať na zvýšenú hygienu rúk pri kontakte s druhými osobami. Zabezpečujeme i ďalšie opatrenia, ako predpisujú usmernenia hlavného hygienika SR. Chceme urobiť maximum pre zdravie všetkých, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom spojení s pretekmi,“ uviedol Michal Rohoň, koordinátor COVID z organizačné­ho štábu.

Preteky budú mať aj bohaté televízne pokrytie vrátane dvoch prenosov z časovky v Žiline a z poslednej etapy. Po každej etape je plánované štúdio RTVS, ktoré je v programe hneď po štúdiu Tour de France.

Prihlásené tímy:

reprezentácie (1): Slovenská reprezentácia

kontinentálne (7): Dukla Banská Bystrica, Adria Mobil (Slovin.), Hrinkow (Rak.), Mazowsze Serce Polski (Poľ.), Friuli ASD (Tal.), Elkov – Kasper (ČR), Colombia Tierra de Atletas (Kol.)

prokontinentálne (6): Gazprom Rusvelo (Rus.), Uno X (Nór.), Bingoal – Wallonie Bruxelles (Belg.), Novo Nordisk (USA), Vini Zabu – KTM (Tal.), Alpecin – Fenix (Hol.)

WorldTour (6): CCC (Poľ.), Israel Start-Up Nation (Izr.), Cofidis, Solutions Crédits (Fr.), Sunweb (Nem.), Bora-Hansgrohe (Nem.) – Juraj Sagan, Erik Baška, Deceuninck – Quick Step (Belg.)

Trať 64. ročníka Okolo Slovenska:

  • 1. etapa – 16. septembra (1. poletapa: Žilina – Žilina 106,4 km, 2. poletapa: časovka jednotlivcov Žilina – Žilina, 7,1 km)
  • 2. etapa – 17. septembra: Žilina – Banská Bystrica, 206,6 km
  • 3. etapa – 18. septembra: Banská Bystrica – Žiar nad Hronom, 181,3 km
  • 4. etapa – 19. septembra: Topoľčianky – Skalica, 171,7 km
  • Dokopy 672,5 km, 20 vrchárskych prémií, 10 rýchlostných pré­mií

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Preteky Okolo Slovenska v okrese Zlaté Moravce
23
Galéria
Zdroj: Ivan Klbik
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín