Správy

Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov: Kúpiť sa dajú aj v Topoľčiankach

Štátny podnik Lesy SR dodá v tomto roku na slovenský trh približne 5000 vianočných stromčekov. Predajné miesto sa nachádza aj v neďalekých Topoľčiankach.

Ilustračný obrázok k článku Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov: Kúpiť sa dajú aj v Topoľčiankach
Zdroj: Dnes24.sk

Predaj sa na väčšine miest začal už v pondelok 5. decembra a bude pokračovať do vypredania zásob. V ponuke prevažuje smrek obyčajný a borovica čierna z produkčných lesných plôch. Z plantáží vianočných stromčekov ponúkajú lesníci firmám i jednotlivcom najmä jedle kaukazské. Informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

„Lesy SR pestujú na plantážach v súčasnosti okolo 100 000 vianočných stromčekov, od najmenších, desaťcentimetrových až po dvojmetrové stromy. Najväčší záujem je o jedle, smreky pichľavé, omorikové a borovice čierne. V celkového množstva ponúknutého na trh bude viac ako 2000 práve z týchto plantáží,“ priblížil Rezek. V budúcnosti podnik počíta s postupným zvyšovaním dodávok vianočných stromčekov.

Ceny stromčekov

„Tam, kde prírodné podmienky umožňujú pestovanie ihličnatých drevín, ponúka podnik na predaj vianočné stromčeky z produkčných porastov na lesných správach (LS), odbytových skladoch a niektorých sídlach odštepných závodov (OZ). Ceny stromčekov sa výrazne nezmenili a pohybujú sa okolo osem až dvanásť eur za 1,5 až dvojmetrový smrek, jedľu či borovicu,“ konštatoval hovorca Lesov SR.

Predaj aj v Topoľčiankach

Stromčeky Lesov SR sa dajú kúpiť aj v našom regióne, v stredisku služieb pri sídle odštepného závodu Topoľčianky. „Celkovo o živé vianočné stromčeky neustále rastie záujem. Po období umelohmotných náhrad čoraz viac ľudí oceňuje vôňu a prirodzený vzhľad živých stromčekov. Nezanedbateľný je tiež ich ekologický prínos, keďže na rozdiel od umelých sa dajú zlikvidovať bez nepriaznivého dopadu na životné prostredie,“ dodal Rezek.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie