Richard Pročka Rôzne

Lednár sa sťažuje Ficovi

Primátor mesta Zlaté Moravce Peter Lednár siahol po nečakanom, prinajmenšom nepochopiteľnom kroku. Pre svoju nespokojnosť s aktivitami členov politickej strany SMER-SD v meste píše jej samotnému lídrovi Róbertovi Ficovi.

Prečo by tento krok mohol byť pre občanov Zlatých Moraviec nepochopiteľný? Už dlhšiu dobu nenachádzajú mnohí z nich slová na dianie v meste. Medzi primátorom a poslancami mestského zastupiteľstva sa blýska a hlavným dôvodom tejto búrky je naša Mestská nemocnica prof. MUDr. Rudolfa Korca, DrSc. Spočiatku chcel Lednár „eseročku“ a väčšina poslancov „neziskovku“. Obe strany sa pri tom obhadzovali obvineniami z privatizácie a rozkrádania. Nepomohol primátorov nečakaný príhovor na 10. zasadaní MZ a nepomohlo ani Lednárovo právo veta. Poslanci ho na ďalšom rokovaní prelomili. Po tom ako zákon umožnil naďalej ponechať nemocnice v podobe príspevkových organizácii, chytil primátor druhý dych a zabojoval opäť, len aby sme neskončili s „neziskovkou“ v meste. Poslanci, ako predstavitelia dôvery zlatomoravského ľudu, svojou väčšinou 2. februára 2012 opäť zahlasovali, na 12. zasadaní MZ, za právnu formu mestskej nemocnice ako neziskovej organizácie definitívne.

Očividne sa Peter Lednár s nezvratnou situáciou nedokáže zmieriť a robí nepochopiteľný a pre mnohých šokujúci krok. Po tom ako Smer a KDH pomohli terajšiemu primátorovi do kresla, padli na mestskom úrade práve hlavy predstaviteľov týchto politických strán, Mariána Kéryho (Smer) a Vladimíra Klučiara (KDH). Teraz primátor azda ako labutiu pieseň za odklepnutím nemocnice ako neziskovej organizácie píše otvorený list Róbertovi Ficovi a sťažuje sa v ňom na údajné nekalé praktiky Mariána Kéryho a Milana Galabu. „Píšem Vám tento otvorený list kvôli neúnosnej situácii, ktorá nastala v Zlatých Moravciach v súvislosti s pokusmi zmocniť sa Zlatomoraveckej nemocnice. Je až neuveriteľné, akú snahu o očierňovanie mojej osoby vyvíja okresný predseda strany SMER-SD Mgr. Marián Kéry. Ten, keďže nie je poslancom v Mestskom zastupiteľstve, používa na to ďalšieho člena strany SMER-SD Mgr. Milana Galabu, poslanca Mestského zastupiteľstva, a svojimi aktivitami zosmiešňuje môj postoj netransformovať nemocnicu v Zlatých Moravciach a jej ponechanie ako mestskej príspevkovej organizácie,“ tvrdí v liste Peter Lednár.

V liste tiež obviňuje Kéryho z výrokov ako: „veď ja budem poslancom NR SR a potom v Moravciach uvidíte“, či: „Fico a Gašparovič sú v Bratislave a my sme tu“.

Nie je tento list snahou o diskreditáciu Mariána Kéryho, ktorý sa na obyvateľov mesta usmieva z predvolebných plagátov ako kandidát na poslanca NR SR? Nemá primátor strach, že kritika Kéryho ako poslanca Národnej rady SR bude mať väčšiu váhu, než kritika Kéryho ako okresného predsedu SMER-SD? Šance na volebnú výhru strany SMER sú veľké. Bojí sa primátor možnej povolebnej „pomsty“ za Kéryho hlavu?

Primátor pripája k listu časť svojho príhovoru, ktorým prehovoril do duší mestských poslancov pred tým, ako sa chystali na 10. rokovaní MZ zahlasovať za nemocnicu v podobe neziskovej organizácie. V príhovore Lednár povedal, že „sú tu erudovaní odborníci, ktorí neodporúčajú transformácie nemocníc, stačí spomenúť postoj JUDr. Róberta Fica, CSc., predsedu najsilnejšej parlamentnej strany, ktorý, ako dobre viete, je docentom práva, a ktorý sa spolu s ďalšími odborníkmi kategoricky postavil proti transformáciám nemocníc. Takisto aj prezident, doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., veľmi kategoricky zastavil prebiehajúce transformácie nemocníc. Už len z názorov týchto odborníkov v oblasti práva musí byť jasné, že terajšie transformácie nie sú dobrým riešením.“ Je neznalosťou primátora, že spomínaný zastavený novembrový návrh zákona sa týka len transformácie na akciové spoločnosti?

Primátor ďalej odcitoval v liste aj to, že „je nepochopiteľné, že strana Smer v Zlatých Moravciach ide proti oficiálnej politike strany Smer na Slovensku. Jedná sa o lukratívne pozemky, o ktoré má údajne záujem istá silná finančná skupina? Prečo chcú členovia strany Smer v tomto meste skryto privatizovať Zlatomoraveckú nemocnicu? Všetci vieme ako dopadli nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. Chce ísť Smer v Zlatých Moravciach tým istým smerom?“.

Súčasná situácia vo vedení mesta, keď štatutárny zástupca – primátor, nemá podporu najvyššieho zákonodarného orgánu mesta – mestského zastupiteľstva, sa nápadne podobá situácii, keď mesto viedla osem rokov bývalá primátorka Serafína Ostrihoňová. Prečo sa primátor nedokáže podvoliť? Čo stojí za týmto neúprosným bojom o nemocnicu? Veď predsa prípadná vina z jeho pliec padla po tom, ako rozhodnutie zastupiteľstva vetoval.

lednarficovi
1
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie