Správy

Je tu už 145 rokov: Niekdajšia župná nemocnica oslavuje výročie

Nemocnica v Zlatých Moravciach oslavuje v týchto dňoch 145. výročie svojho založenia. Niekdajšej župnej nemocnici založenej v roku 1875 viackrát hrozilo zrušenie.

Ilustračný obrázok k článku Je tu už 145 rokov: Niekdajšia župná nemocnica oslavuje výročie
Zdroj: Nemocnica Zlaté Moravce

Podľa spoločnosti Agel, ktorá ju spravuje, bol pre toto zariadenie kľúčový predovšetkým minulý rok.

„V spolupráci s mestom sa nemocnicu podarilo nielen zachovať, ale, naopak, rozbehlo sa tu niekoľko nových projektov, rozšírilo sa spektrum zdravotných výkonov, a dokonca sa vybudovalo nové oddelenie. Za rok 2019 tu bolo celkovo hospitalizovaných viac ako 2730 pacientov, z toho bolo 1149 mužov a 1583 žien. Nemocnica zrealizovala približne 820 operačných zákrokov,“ uviedol predseda Predstavenstva Nemocnice Zlaté Moravce Miroslav Jaška.

Nové lôžkové oddelenie

K najvýznamnejším úspechom nemocnice podľa jeho slov patrí otvorenie nového lôžkového oddelenia pre dlhodobo chorých pre pacientov, ktorým je potrebné zabezpečiť liečbu s každodennou lekárskou vizitou, ošetrovateľskú starostlivosť, rehabilitáciu, s nácvikom bežných denných činností.

„Náklady na revitalizáciu oddelenia presiahli 30 000 eur. Oddelenie, ktoré svoju činnosť rozbehlo na jeseň, aktuálne prijíma pacientov všetkých zdravotných poisťovní,“ povedal Jaška.

Viacero obnov

Nemocnica okrem toho revitalizovala za približne 20 000 eur oddelenie vnútorného lekárstva. Obnovy sa dočkali aj všetky komunikačné priestory pre pacientov a zdravotnícky personál. „V novembri okrem toho pacienti získali možnosť navštíviť novú poradňu chronických rán a stómií, ktorá sa zaoberá problematikou preležanín, diabetických defektov, vredov predkolenia, ťažko liečiteľných operačných rán a iných dlhodobo sa nehojacich defektov,“ pripomenul Jaška.

Počas roku 2019 zlatomoravská nemocnica zaviedla aj laseroterapiu, teda svetloliečbu s výraznými biostimulačnými, protibolestivými a protizápalovými účinkami. Touto technikou bolo od apríla liečených 1309 pacientov.

„Som rád, že sme postavenie nemocnice stabilizovali, že sa skončili kuvičie hlasy o jej možnom zatvorení a potvrdil sa pravý opak. Nemocnica má svoje stabilné postavenie v regióne a budeme ju rozvíjať ďalej,“ povedal Jaška.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie