Richard Pročka Rôzne

Infolisty čoraz viac víria hladinu

Čo číslo, to viac pobúrenia. Infolisty verejne označujú za tendenčné takmer všetci okrem vedenia mesta. Posledné číslo je plné vážnych obvinení.

Mesačník začal vychádzať ako Infolisty zo Zlatých Moraviec, no po tom, ako sa v nich objavilo niekoľko článkov kritizujúcich mestské zastupiteľstvo, sa zdvihla zo strany poslancov MZ vlna odporu a otázok, kto za týmto mesačníkom stojí. Konateľom spoločnosti B21 Services, s. r. o., ktorá Infolisty vydáva, bol do nedávna súčasný riaditeľ Mestskej nemocnice prof. MuDr. Rudolfa Korca, DrSC. v Zlatých Moravciach, Michal Grujbár. Dnes je konateľom spoločnosti Samuel Búš, ktorý sa niekoľkokrát objavil aj na rokovaniach mestského zastupiteľstva. Okrem iného sa poslanci v minulosti pýtali primátora mesta Petra Lednára, či nie je periodikum financované z peňazí mesta alebo iných zdrojov blízkych jeho osobe. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché. Pochybnosti v poslancoch vyvolal fakt, že si Infolisty „podali“ vo svojich článkoch mnohých zo sveta politiky, len nie jeho. Navyše, viaceré články boli naklonené voči primátorovi a niektorým zamestnancom MsÚ. Svoje si až nad rámec svojich kompetencií povedal ako riaditeľ nemocnice aj Michal Grujbár. Po týchto udalostiach sa Infolisty zo Zlatých Moraviec v januári 2012 premenovali na Infolisty z nitrianskeho kraja. Zmena je však veľmi relatívna, pretože tento mesačník, vychádzajúci po novom údajne až v 150.000 náklade, stále zostáva prevažne orientovaný na mesto Zlaté Moravce. Naozaj ide len o formálnu zmenu, ktorou sa podľa niektorých občanov mali „zapchať ústa“ poslancom a iným dotknutým politikom pôsobiacim v meste?

Posledné číslo však zrejme prekročilo hranicu únosnosti a výsledkom bude podľa všetkého séria trestných oznámení a žalôb. Ako sme si v poslednej dobe u nás zvykli hovoriť, rozmeňme si to na drobné:

Články z iných miest kraja sú väčšinou mimo politickej sféry a majú obvykle neutrálny, respektíve pozitívny obsah. Výnimku tvorí jedine téma mesta Nitra a jej vedenie, ktoré tvorí koalícia strán Smer-SD, KDH a SNS. Články zo Zlatých Moraviec sa do jedného týkajú politiky a ich obsah je často veľmi kritický. Okrem článkov z redakcie v poslednom čísle uverejnili aj otvorený list Petra Lednára lídrovi politickej strany Smer-SD Róbertovi Ficovi, o ktorom sme vás informovali 19. februára v článku Lednár sa sťažuje Ficovi. Titulný článok posledného čísla novín s názvom Pomôž čertovi, peklom sa Ti odmení je priamo od primátora Lednára. Článok nesie aj alternatívny titulok Ako okresný predseda Marián Kéry zneužíva dôveru a schováva sa za Smer-SD. V článku nazýva Mariána Kéryho klamárom a obviňuje ho okrem iného zo snahy tunelovať mestskú nemocnicu. Marián Kéry obsah článku popiera rovnako ako obvinenia z otvoreného listu Róbertovi Ficovi a hovorí, že „v tomto plátku existujú len kladní a záporní hrdinovia. Nič medzi tým nie je. Kladný je pán primátor a ľudia okolo neho, záporní sú poslanci MZ, ja ako okresný predseda Smeru a všetci, ktorí majú iný názor ako vedenie mesta. Keď som si ho prečítal (článok Pomôž čertovi, peklom sa Ti odmení – pozn. red.), schuti som sa zasmial. Ľudia mi hovoria, že ten článok je dobrý a ten nadpis vystihuje naozaj všetko, len, keby to bolo v opačnom garde (keby bol článok o Petrovi Lednárovi – poz. red.).“

Redakcia si „zgustla“ aj na poslancoch MZ, ktorí hlasovali za mestskú nemocnicu ako neziskovú organizáciu. V jednom z článkov hodnotí anonymný právny a ekonomický expert situáciu v nemocnici a „prorokuje“ jej budúcnosť. V jeho zjednodušenom hodnotiacom zhrnutí sú však chyby, na ktoré nás upozornil poslanec Peter Lisý (ZSNS). Majú tieto hodnotenia zdiskreditovať právnu formu nemocnice ako neziskovej organizácie? Majú podporiť teórie o snahe ju týmto spôsobom privatizovať? Pre našu redakciu sa už v minulosti na margo možného tunelovania nemocnice ako „neziskovky“ vyjadril nezávislý právnik Marek Ďuran. Ten povedal, že „v prípade neziskovej organizácie je rozhodovacia právomoc v rukách viacčlennej správnej rady, minimálne trojčlennej, a akákoľvek privatizácia je v podstate vylúčená…“.

„Ľudia, ktorí stoja v pozadí vydávania mesačníka Infolisty majú zrejme skúsenosti s konšpiráciou, ich pracovná metóda je metóda ohovárania, osočovania, vychádzajú zo zásady z toho, že niekoľkokrát opakované klamstvo je najlepší argument, keď neviem preukázať pravdu… O ich zákernosti a slabosti svedčí aj to, že toto všetko publikujú pod rúškom anonymity… Zneužívajú k tomu ľudí, ako je napr. Serafína Ostrihoňová, ktorú ľudia v tomto meste veľmi dobre poznajú a mnohí ju považujú ,,za nie úplne normálnu“ a súčasného primátora, ktorý nie je schopný bez toho, čo mu napíšu povedať svoj vlastný názor. Je smutné, keď vyše 60-ročného inžiniera, kandidáta vied, primátora mesta ovládajú rôzne mimomoravecké záujmové skupiny. Celá táto ich propaganda namierená voči nám poslancom je cielená, sofistikovaná a je veľmi ťažké sa proti tomu brániť.“ píše pre našu redakciu Milan Galaba. Uvádza aj príklad ich klamstva: „V článku Prečo chcú ísť gorily do nemocnice? sa píše: ,,Z prostredia poslancov strany Smer-SD prenikli informácie, že poslanci mestského zastupiteľstva boli vystavení hrubému nátlaku svojho okresného predsedu, Mgr. Kéryho, ktorý ich pod hrozbou sankcií nútil zahlasovať za prevod nemocnice na neziskovú organizáciu pod kontrolou tejto úzkej skupinky. Vyzývam vydavateľov tohto mesačníka, aby verejne povedali, ktorý poslanec Smeru-SD im toto povedal.“

Posledné číslo Infolistov zasiahlo aj do súkromia Mariána Kéryho. Celú stranu venovala redakcia fotografiám z Kéryho súkromného života a doplnila ich komentármi prezentujúcimi jeho život ako luxusný. „Chcem Vám povedať, že som nikdy nevlastnil dvojmiliónové auto, ani nevlastním…Čo sa týka tých výletov za futbalom. Mnohí viete, že som pôsobil ako futbalový rozhodca, tak som sa do sveta dostal aj z tejto pozície… naozaj, nevidím nič na tom zlé, keď si raz do roka dovolím ísť na nejakú letnú dovolenku a nedajbože ešte na nejakú jednu zimnú… Je tu zbytočne vypichnuté, že je to s platu referenta na katastrálnom úrade. Pracoval som na katastrálnom úrade, ale nebol to môj jediný príjem. Ako poslanec samosprávneho kraja mám svoj príjem. Predtým som bol ligový rozhodca… “ hovorí Kéry. Domnieva sa, že niektoré fotografie mohli byť „vytiahnuté“ z pamäte počítača, ktorý mu bol mestskou políciou zhabaný z jeho kancelárie v čase, keď ho primátor odvolal z postu riaditeľa Správy športových zariadení.

Správanie redakcie Infolistov považuje za účelové. „Pozrite sa, je koniec februára, 10. marca sú parlamentné voľby. Všetci dobre viete, že som kandidát na poslanca do NR za stranu SMER-SD, nič iné za tým nevidím. Je to tak načasované, aby to uškodilo mne, aj strane SMER-SD,“ tvrdí Kéry. Na záver dodal, že sa už stretol so svojim právnym zástupcom a určite podnikne kroky aj podaním určitých trestných oznámení a žalôb.

Poslanci na štvrtkovom 13. zasadaní mestského zastupiteľstva zahrnuli do programu aj vystúpenie poslancov, ktoré malo byť reakciou na tento posledný výtlačok Infolistov. Vo vystúpení a neskôr aj v interpeláciách poslancov zaujali kritické stanovisko a vyjadrili svoj nesúhlas s nepravdami, ktoré sa v nich píšu. Zároveň sa obrátili na primátora a žiadali, aby spoločne s poslancami situáciu riešil, pretože je neúnosná. „Keď budem mať čas a kľud, tak si to (posledné číslo Infolistov – pozn. red.) preštudujem a budem na to reagovať a dementovať tie veci, čo tam nie sú pravda,“ odpovedal Lednár. Za informáciami, ktoré on sám pre Infolisty napísal a pod ktorým je podpísaný si stojí.

Tak sa zdá, že ani v tomto prípade poslanci s vedením mesta nenájdu spoločnú reč. Obe strany sú platené z daní občanov, no čas, ktorý by mali venovať ich službe doslova zabíjajú žabomyšími spormi. Nejednotnosť má najhorší dopad na obyvateľstvo Zlatých Moraviec, ktoré dúfalo, že so Serafínou Ostrihoňovou odišla nečinnosť.

Foto ilustračné.

Infolisty čoraz viac víria hladinu
1
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie