Kultúra

Fašiangy v Mestskom múzeu: Potešia tradičné pochúťky i dobrá hudba

Tak ako minulý rok, i tento rok si pripomenieme tradície a zvyky fašiangového obdobia v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Čo všetko sa bude diať?

Ilustračný obrázok k článku Fašiangy v Mestskom múzeu: Potešia tradičné pochúťky i dobrá hudba
Zdroj: TASR

Aj tento rok sa na ňu môžeme tešiť. Fašiangová veselica sa uskutoční v utorok 25. februára 2020 o 16.00 hod. v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.

„O fašiangovú zábavu sa postará spievaním fašiangových ľudových piesní Spevácka skupina Zlatomoravčianka a na gajdách zahrá Dominik Garaj z Veľkej Lehoty. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla,“ informuje vedenie múzea.

Fašiangy v minulosti

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov a končiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom.

Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb. Konali sa fašiangové obchôdzky s rôznymi typmi masiek sprevádzané fašiangovými tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti ale i konkrétni ľudia.

Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe zachovávajú na väčšine územia Slovenska. Na fašiangy sa konzumovali veľmi sýte jedlá – napr. klobásy, slanina a nadmerne sa požíval alkohol.

Funkciu obradového pečiva mali šišky, či pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie