Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  23 °C
Richard Pročka Od Vás

Eko...čo?

Zlaté Moravce patria k najzelenším mestám Slovenska. Občania paradoxne k ekologicky najarogantnejším.

K hlavným ohniskám znečistenia patria vodné toky. Prejsť sa popri Žitave je v dnešných dňoch skôr o hnuse a smrade ako o slniečku, priezračnej vode a bezpečných brehoch. Prevahu majú fľaše od výmyslu sveta, ale nezaostávajú ani igelity, kusy oblečenia či bedničky a plagáty hypermarketov.

Územie riek síce patrí do správy Slovenského vodohospodárskeho podniku, ale ten sa od čistenia našich vodných tokov od odpadkov celkom logicky dištancuje. Vinníka znečisťovania má údajne dolapiť Mesto Zlaté Moravce, inak vina za znečistenie toku prechádza na mesto. Technické ani Záhradnícke služby mesta však čistenie povodia riek v popise činností nemajú.

Kto teda vyčistí rieky od odpadkov arogantných občanov? Ako za Miestnu organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu prezradila jej predsedníčka Alžbeta Sieglová, na čistení vodného toku Žitava sa členovia rybárskeho zväzu podieľajú najmä na jar. Pri príležitosti Svetového dňa vody 21. marca dobrovoľné čistenie Žitavy organizuje aj poslanec MZ Ľudovít Chládek, ktorý sa pravidelne aktivizuje vo viacerých ochranárskych a ekologických činnostiach počas celého roka. Takéto nálepky na životné prostredie v meste však nestačia. Navyše tváriť sa, že zvýšením hladiny sa všetko vyrieši je hlúpe. Väčšinu odpadu síce z mesta voda odplaví, nie však na skládku, ale za mesto. Situácia rozhodne vyžaduje viac zodpovednosti od kompetentných.

Základné riešenie by mohlo prísť zo strany mesta sľubujúceho skvalitnenie služieb pre občanov transformovaním mestských podnikov. Práve nové Služby Mesta Zlaté Moravce, ktoré začnú svoju činnosť od januára 2012, by mohli do svojej kompetencie zahrnúť aj tieto aktivity. Pomoc by mohla prísť aj zo strany hypermarketov, vďaka ktorým odpadkov v rieke výrazne pribudlo, a ktoré sa k čisteniu zatiaľ veľmi nemajú. Navyše dobrovoľníkov je žalostne málo.

Zdroje znečistenia sú rôzne. Čo to sem pripláva z dedín, niečo sa vyhodí do neďalekej rieky z parkovísk a mostov. Ísť tak napríklad hľadať zdroj fliaš v Žitave nie je vôbec náročné. Stačí sa chvíľku poprechádzať v priestore medzi zlatomoravským „trinásťposcho­ďákom“ a Materskou škôlkou na Žitavskom nábreží. To, čo nájdeme v rieke, nájdeme aj tam. Technické služby parčík upracú, aj mestská polícia kde tu napomenie, no za pár dní je všetko späť. Váľať vinu na bezdomovcov a študentov pijúcich potajme za stromom je alibistické. Ako tvrdia svedkovia, neraz čo to letí aj z balkónov paneláka a papier od žuvačky do koša neponesie ani slušne oblečená pani v rokoch. **Je to ekologická arogancia a nechuť ku kultúrne čistého životného prostredia. **

Na problém nás upozornil dlhoročný dobrovoľnícky aktivista Ľudovít Chládek. S otázkou ako riešiť situáciu sme sa obrátili aj na MsÚ v Zlatých Moravciach. Ich vyjadrenie k riešeniu situácie vám prinesieme hneď, ako to bude možné.

ekoco
30
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.