Marcel Páleš Rôzne

Dušičky na cestách: Polícia radí ako jazdiť, prečítajte si dôležité odporúčania

Sviatok všetkých svätých je tu už čo nevidieť. Na hroby svojich blízkych vycestuje množstvo ľudí, polícia preto všetkých vyzýva, aby na cestách boli opatrní. Prečítajte si rady a tipy, ako počas zvýšeného pohybu ľudí jazdiť, aby ste predišli najhoršiemu.

Ilustračný obrázok k článku Dušičky na cestách: Polícia radí ako jazdiť, prečítajte si dôležité odporúčania
Zdroj: TASR

Zvýšená premávku vozidiel sa očakáva už počas nasledujúceho víkendu. Polícia preto aj tento rok posilnila výkon služby. Na cestách bude viac policajtov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť cestnej premávky.

Kriminalisti si posvietia aj na zlodejov

Budú tiež posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré budú strážiť verejný poriadok, a to najmä v okolí cintorínov. Na zlodejov si tiež „posvietia“ kriminalisti. Polícia vyzýva občanov, aby každý prispel k dôstojnému a bezpečnému priebehu „dušičiek“.

„Upozorňujeme najmä všetkých účastníkov cestnej premávky, aby zvýšili svoju opatrnosť na cestách, aby boli ohľaduplní a disciplinovaní a aby riadne dodržiavali dopravné predpisy,“ zdôraznila policajná hovorkyňa Petra Vašková.

Pre vodičov a tiež aj chodcov má polícia niekoľko dôležitých odporúčaní. „Zachovávajte si primeraný odstup od vozidla jazdiaceho pred vami. Napadané lístie a mokré vozovky sú pri brzdení zradné. V aute sa pripútajte a vyžadujte to aj od svojich spolucestujúcich. Uvedomte si, že ako vodič ste za nich zodpovedný a v prípade nehody môže mať zranenie spolujazdca vo vašom vozidle pre vás následky trestného charakteru.“ uviedla Vašková.

Pozor na starších chodcov v tmavom

Veľmi opatrne a pomaly odporúča polícia jazdiť najmä vtedy, keď je hmla. Vozovka býva mokrá a klzká, brzdná dráha sa predlžuje a hmla sadá aj na predné sklo. Pri dlhšej jazde je zasa dobré urobiť si prestávky na oddych, najlepšie na čerstvom vzduchu. „Deti vozte zásadne na zadnom sedadle pripútané bezpečnostnými pásmi. Nedovoľte, aby postávali medzi prednými sedačkami! Malé deti patria do autosedačky, ktorá ich ochráni aj v prípade prevrátenia vozidla,“ podotkla Vašková.

Na odporúčanie polície by ste mali byť predvídaví – na cestách a najmä v obciach treba dávať pozor na chodcov, predovšetkým na starších ľudí. V tmavom oblečení ich totiž dobre nevidieť a niekedy konajú veľmi skratovo. Pri cintorínoch sa oplatí byť opatrní pri parkovaní. Nenechávajte si v aute cenné veci, doklady, tašky – to všetko je veľké lákadlo pre zlodejov.

Povinnosť používať reflexné prvky aj pre chodcov

„Chodci majú povinnosť používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti na cestách mimo obce. Chceme však vyzvať všetkých chodcov, ale aj cyklistov, aby používali reflexné prvky na oblečení aj v obci, dôležité je, aby vás na cestách bolo vidieť. Rovnako aby prechádzali cez cestu na miestach na to určených,“ pripomenula Vašková.

Polícia tiež zdôrazňuje potrebu vysvetliť deťom, rodičom, starým rodičom význam používania reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, tiež že priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu a deti bez dozoru by sa nemali na cestách objaviť vôbec. „Pri cintorínoch buďte opatrní pri parkovaní. Nenechávajte si v aute cenné veci, doklady, tašky – to všetko je veľké lákadlo pre zlodejov,“ dodáva Vašková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie