Dobrá aj zlá správa: Nezamestnanosť v okrese klesla, no bez práce je aj tak 2 807 ľudí

Na Slovensku sme zaznamenali v júli ďalší pokles nezamestnanosti o 0,26 p.b., a tak je celkové číslo na úrovni 13,99%, čo je pokles o 7 300 osôb. Bez práce je 410 868 obyvateľov republiky. V okrese Zlaté Moravce nezamestnanosť taktiež klesla o nepatrných 0,02 p.b. na 12,54 %.

Veronika Kalinová
Ilustračný obrázok k článku Dobrá aj zlá správa: Nezamestnanosť v okrese klesla, no bez práce je aj tak 2 807 ľudí
Zdroj: TASR

Najhoršie je na tom Prešovský kraj, ktorý vykazuje 19,62% nezamestnanosť, čo je ale pokles oproti minulému mesiacu o 0,48 p.b. Medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Košickom kraji o 0,58 p.b. na úroveň 18,06%.

Nezamestnanosť klesla vo väčšine okresov

„Na okresnej úrovni dosiahlo v júli 2013 pokles miery evidovanej nezamestnanosti 58 okresov, 20 okresov zaznamenalo nárast,“ informoval ÚPSVaR. V tradičnom kraji s najnižšou nezamestnanosťou ( Bratislavskom kraji) nezamestnanosť klesla len nepatrne o 0,01 p.b na úroveň 6,21%.

Najvyššiu nezamestnanosť vykazuje už tradične okres Rimavská Sobota, v ktorom došlo k výraznejšiemu zníženiu o 1,46 p.b. na úroveň 32,60%. Na druhom nelichotivom mieste je okres Revúca s 31,20% a prvú trojku uzatvára Kežmarok s 27,73%. Levočský okres skončil na 14. mieste s 21,30% a Gelnický okres hneď na 15. priečke s 21,27% nezamestnanosťou.

ÚPSVaR očakáva v ďalšom období stabilizovaný vývoj miery nezamestnanosti, prípadne jej mierny pokles. „Najmä vďaka cieľovo orientovanému uplatňovaniu prijatých aktívnych opatrení na trhu práce,“ opísal.

Čo na to analytici?

Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) sa bude aj v ďalšom období nezamestnanosť znižovať. „Po dlhšom období stabilne vysokej miery nezamestnanosti v júli počet uchádzačov výraznejšie klesol, či už v disponibilnom alebo celkovom vyjadrení,“ skonštatovali analytici NBS. Pokles nezamestnanosti ovplyvnil aj nižší prítok uchádzačov zo stredných a vysokých škôl a vyšší odtok ľudí, ktorých sa podarilo umiestniť na trhu práce. „Naďalej mierne rastie aj počet voľných pracovných miest v evidencii,“ zhodnotili.

Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž má však na vec iný pohľad. „Ku koncu roku by nezamestnanosť mohol potiahnuť nahor prílev absolventov stredných škôl, ako aj menší objem sezónnych prác,“ odhadol Baláž. Po sezónnom očistení očakáva, že miera nezamestnanosti bude stagnovať alebo mierne vzrastie. „Keďže ekonomický rast je momentálne pomerne slabý a nestačí na tvorbu dostatočného počtu pracovných miest,“ odôvodnil analytik.

Nezamestnanosť v Zlatomoravskom okrese za júl v číslach

Zo všetkých 79-tich okresov na Slovensku patrí tomu zlatomoravskému nelichotivé 49. miesto v počte nezamestnaných. Miera nezamestnanosti v okrese Zlaté Moravce dosiahla v júli 2013– 12,54 %, čo znamená, že Úrad práce v našom meste eviduje momentálne 2 807 Zlatomo­ravčanov. Oproti mesiacu jún sa tak v júli znížil počet nezamestnaných v okrese 0,02 %, čo v prepočte znamená, že prácu si zrejme našlo 215 ľudí.

Až 1 910 celkového počtu nezamestnaných má vek od 25 do 54 rokov. Z evidovaných je 1 400 žien a 1 407 mužov. Viac ako rok si nevie nájsť prácu 1 152 ľudí. Voľných pracovných miest je na počet ľudí bez práce veľmi málo. Úrad práce v Zlatých Moravciach má k dispozícii len 24 voľných miest.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk