Rôzne

Dobové záznamy z kroniky: Ako prebiehala Nežná revolúcia v Zlatých Moravciach?

Dnes si pripomíname 30. výročie od Nežnej revolúcie. Do týchto významných udalostí našich dejín sa zapojili aj Zlaté Moravce.

Ilustračný obrázok k článku Dobové záznamy z kroniky: Ako prebiehala Nežná revolúcia v Zlatých Moravciach?
Zdroj: TASR

Dňa 17. novembra si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorá znamenala začiatok slobody a demokracie v našom štáte. Do týchto veľkých udalostí sa zapojili aj Zlaté Moravce, nie však v takej veľkej miere ako v iných, väčších mestách. Napriek tomu sa aj v Moravciach konala väčšia manifestácia.

Podobne ako inde, aj u nás sa iniciatívy najskôr chopili miestni študenti. „Dňa 27. novembra zorganizovali miestni študenti z Gymnázia Janka Kráľa a SPTŠ v Zlatých Moravciach míting k týmto udalostiam,“ prezrádza kronika nášho mesta.

Tento míting mal podľa kroniky dokonca zelenú od mestského národného výboru. Zhromaždenie sa zišlo o 14:00 hodine na amfiteátri v Moravciach. "V amfiteátri sa zišlo okolo 4000 ľudí. Na javisku sa vystriedali desiatky rečníkov, ktorí žiadali odstúpenie vládnych činiteľov, i odstúpenie niektorých predstaviteľov nášho mesta, zrušenie článku ústavy o vedúcej úlohy KSČ, slobodné demokratické voľby, za účasti viacerých politických strán, vyšetrenie zásahu poriadkových síl proti demonštrantom v Prahe, slobodu svetonázoru,“ opisuje kronika.

Verejnosť proti násiliu

Počas revolučných dní mal v Zlatých Moravciach veľmi dôležitú úlohu aj štátny podnik Calex, kde sa sformovala zlatomoravecká Verejnosť proti Násiliu. Podľa kroniky sa v meste začala postupne pripravovať protestná manifestácia občanov VPN z Calexu. Tá sa konala šiesteho decembra.

„Boli vznesené pripomienky na prácu straníckych organizácií, na problémy v podniku Calex i v meste. Bola vznesená kritika na Nitriansky Hlas orgán OV KSS a Rady ONV i k práci okresných straníckych orgánov,“ uvádza sa v kronike. Miesto, kde konkrétne sa táto manifestácia udiala, sa tu nedozvedáme.

Dozvedáme sa však, že tu vystúpili aj traja herci z bratislavských divadiel. Konkrétne to bol Ivan Krivosudský, Július Pántik a Július Vašek. Touto správou sa v kronike Zlatých Moraviec končí mapovanie revolučných dní, ktoré sa odohrali v našom meste.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie