Rôzne

Dav ľudí tiahnúci sa ulicami Moraviec: Dobové ZÁBERY z osláv prvého mája

Spomínate si, ako sa 1. máj oslavoval v minulom storočí? Sviatku práce sa kedysi prikladal oveľa väčší význam ako dnes. V tento deň sa konali manifestácie a predovšetkým prvomájové sprievody. Takto sa slávil v Moravciach...

Ilustračný obrázok k článku Dav ľudí tiahnúci sa ulicami Moraviec: Dobové ZÁBERY z osláv prvého mája
14
Galéria
Zdroj: Fotoarchív Anny Brunclíkovej

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich, ktorý sa slávi už od konca 19 storočia. U nás tento deň preslávili najmä komunisti, ktorí každoročne v uliciach miest i obcí pripravovali veľké prvomájové pochody. Tie sa samozrejme konali i v Zlatých Moravciach. Veľa sa o nich dozvedáme z kroniky nášho mesta. Prvá zmienka o sviatku práce pochádza ešte z roku 1948.

1.máj 1948 oslávený bol v Zlatých Moravciach spontánne. V podvečer vzplanuly na vŕškoch celého okresu vatry slobody a v deň 1. mája bol v Zlatých Moravciach mohutný sprievod, ktorého sa zúčastnilo na 7.000 ľudí z okresu. Sprievod pohol sa od železničnej stanice a za nim pohybovalo sa na 30 alegorických vozov, ktoré vypravili obce, štátne majetky,družstvá a národné podniky. Na námestí, pred budovou kaštieľa rečnil poslanec NS, štátny kapitán Šalgovič z Bratislavy. Po slávnosti boli športové preteky a po nich ľudová veselica v parku,“ píše sa v kronike Zlatých Moraviec.

Ešte presnejšie čísla udáva záznam kroniky z roku 1951, kedy sa v Moravciach konali veľké prvomájové oslavy.

Podľa tohto záznamu sa v sprievode nachádzalo až 9 125 občanov, 48 zástav, 44 motocyklov, 25 jazdcov, 44 alegorických

vozov, 15 dychových kapiel, 145 transparentov a veľké množstvo štandárt.

Počty účastníkov sprievodu však podľa kroniky každým rokom vzrastali. Napríklad v roku 1965 bolo v sprievode vraj až 18 200 ľudí a 1. mája 1977 až 24-tisíc.

Sviatok práce sa v Zlatých Moravciach na prvého mája slávil pravidelne každý rok až do konca socializmu. „Pracujúci spontánnym prejavom, prvomájovými heslami, hlásili sa k boju za mier k pokroku a porozumeniu medzi národmi. Desiatky krojových skupín, športových oddielov, dychových hudieb, členov JRD, kolektívov BSP, to všetko vytváralo atmosféru dnešného života našej spoločnosti,“ opisuje kronika posledné socialistické slávenie prvého mája v roku 1989.

Pozrite si v našej priloženej fotogalérii autentické dobové zábery osláv prvého mája v Zlatých Moravciach

Prvomájové oslavy za socíku: Pozrite si zábery z Moraviec
14
Galéria
Zdroj: Fotoarchív Anny Brunclíkovej
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie