Peter Handzuš Hokej

Čaká nás severské finále Švédsko - Fínsko

Českí hráči na majstrovstvách prvý krát zakopli a tak si o bronz zahrajú s Ruskom.

Česko – Švédsko 2:5

Hokejisti Švédska sa stali prvými finalistami MS v Bratislave, keď v piatkovom semifinále zdolali Česko 5:2. Česi zásluhou Eliáša viedli 1:0, no Švédi gólmi Berglunda, Bäcklunda, Ericssona a Krugera otočili výsledok vo svoj prospech a hoci Eliáš ešte svojím druhým gólom skorigoval na 2:4, konečnú podobu výsledku dal strelou do prázdnej brány dvojgólový Berglund.

Výber „troch koruniek“ sa v nedeľňajšom finále o 20.30 stretne s víťazom večerného duelu medzi Fínskom a Ruskom, zdolané tímy čaká v rovnaký deň o 16.00 súboj o bronz.

**Česko – Švédsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3) **
Góly: 21. Eliáš (M. Michálek, Židlický), 55. Eliáš (Voráček) – 25. Berglund (Ekman Larsson), 36. Bäcklund (Sjögren), 49. Ericsson (Bäcklund), 53. Kruger (Tedenby), 60. Berglund (Petrasek). Rozhodcovia: Burchell (Kan.), Reiber (Švaj.) – Šeljanin (Rus.), Terho (Fín.), vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9252 divákov.

Česko: Pavelec – Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Nemec – Jágr, Plekanec, Červenka – Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Průcha, Novotný, Hubáček – Vampola
Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Rundblad, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson – Pääjärvi, Berglund, Thörnberg – Nilsson, Persson, Eriksson – Silfverberg, Kruger, Tedenby – Wallin, Bäcklund, Sjögren – Ericsson

Úvodná tretina priniesla opatrný hokej z oboch strán. Prvé minúty patrili aktívnejším Švédom, postupne však prebrali iniciatívu českí hokejisti, ktorí sa viac tlačili pred súperovu bránku. Vypredaná Orange aréna sa napriek tomu veľkej šance nedočkala a mužstvá tak do šatní schádzali za bezgólového stavu. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v prvých dvadsiatich minútach nezohrieval trestnú lavicu ani jeden hráč.

Skóre stretnutia otvoril po 46 sekundách druhej tretiny Eliáš, ktorý prekonal brankára Fastha z bezprostrednej blízkosti po ideálnej prihrávke Milana Michálka – 1:0. Česi sa z vedúceho gólu tešili necelé štyri minúty, keď v presilovke vyrovnal bombou od modrej čiary Berglund – 1:1. Góly úrovni zápasu pomohli, keďže v ďalšom priebehu sa striedali šance na oboch stranách. „Tri korunky“ naklonili misky váh na svoju stranu v 36. minúte, keď Bäcklund prekvapil Pavelca prudkou a presnou strelou spoza obrancu – 2:1. O dve minúty neskôr Rachůnek zovrel puk v bránkovisku, no Eriksson trestné strieľanie nepremenil.

Na začiatku tretieho dejstva sa rútil sám na bránu Berglund, ale Pavelec jeho strelu vyrazil rovnako ako na druhej strane Fasth pokus Plekanca. V 49. minúte zvýšil švédsky náskok v prečíslení troch proti jednému Eriksson – 1:3. Česi vrhli všetky sily do útoku a vzápätí mohli inkasovať po strele Silfverberga, ale Pavelca zachránila konštrukcia brány. V 53. minúte „tri korunky“ predsa len pridali štvrtý gól, keď v skrumáži pred bránou dotlačili puk za čiaru – 1:4. Eliáš o dve minúty ešte vykresal iskierku nádeje pre české farby, no ich súper si už pozornou obranou postrážil víťazstvo a 47 sekúnd pred koncom spečatil triumf Švédska pri českej power-play Berglund.

Pär Marts, tréner Švédska: „Samozrejme, že som po tomto víťazstve šťastný. Od začiatku to bol náš zápas, hrali sme dobre a brankár Fasth nás podržal. Mali sme tlak, viac gólových šancí, takže si myslím, že sme hrali vo veľkom štýle. Bol to dobrý zápas. Teraz musíme počkať na súpera vo finále. Je jedno, kto vyhrá, oba tímy sú veľmi dobré.“

Alois Hadamczik, tréner Česka: „V prvej tretine sme hrali dobre. Viedli sme, no potom sme urobili hlúpy faul. V druhej tretine sme spravili veľa individuálnych chýb a nehrali našu hru, ktorú sme predvádzali v doterajšom priebehu šampionátu. Zápas sa zlomil, keď Švédi dali tretí gól a prepadli sme v útočnej tretine.“

Patrik Eliáš, útočník a najlepší hráč ČR: „Tento zápas nám jednoznačne nevyšiel, urobili sme veľa chýb. Najviac v tretej tretine, keď sme prehrávali iba o gól. Spätne nechápem, prečo sme sa hnali za rýchlym vyrovnaním, mali sme byť trpezlivejší, lebo Švédi mali výborné kontry. Zápas ovplyvnili aj rozhodcovia, ale k tomu sa radšej nechcem viac vyjadrovať, nebudeme sa vyhovárať, v prvom rade sme nemali urobiť tie chyby. Opäť nebudem mať zlato na MS, asi je pre mňa zakliate.“

Jaromír Jágr, útočník ČR: „Od polovice zápasu sme sa nechali uniesť a súper nás po brejkoch trestal gólmi. Zo začiatku nevyzerali veľmi dobre a myslel som si, že na nich máme, ale potom sme buď my začali hrať zle, alebo oni niečo zmenili. Čaká nás ešte jeden zápas a ten musíme dôstojne odohrať.“

Tomáš Plekanec, útočník ČR: „Každá prehra je ťažká. Táto v semifinále o to viac, že ten tím bol taký aký bol a že sme hrali v takej pohode. Proste to však prišlo a myslím si, že Švédi si zaslúžili postup, lebo hrali dobre a rozumne.“

Loui Eriksson, útočník Švédska: „Vedeli sme, že český tím je silný a preto sme zápas zobrali mimoriadne vážne. Snažili sme sa od začiatku hrať náš systém, aby sme vývoj kontrolovali a to sa nám väčšinu času darilo. Vo finále si súpera nevyberáme, počkáme si, čo nám osud priveje.“

David Petrasek, obranca Švédska: „Odohrali sme skvelý zápas. Hrali sme veľmi dobre v obrane, brankár nás podržal v dôležitých situáciách a využili sme svoje šance. Je skvelé, že tím dokáže potiahnuť prakticky každý hráč a nie sme odkázaní na pár hviezd.“

Mikael Bäcklund, útočník Švédska: „Je to skvelý pocit a už sa nesmierne teším na finále. Strelil som jeden zo svojich najlepších gólov v kariére, navyše v takom dôležitom zápase, o to je moja radosť väčšia.“

Fínsko – Rusko 3:0

Hokejisti Fínska zdolali v piatkovom semifinále MS v Bratislave ruských reprezentantov 3:0 a v nedeľu v severskom derby zabojujú o ich druhý titul v histórii. „Suomi“ boli počas celého zápasu lepší a ich postup podčiarkol nádherný a tiež historický gól mladíka Mikaela Granlunda. Dosiahol ho spoza bránky, akoby puk lopatou „sádzal“ do pece.

Fíni sa v nedeľňajšom finále o 20.30 stretnú s víťazom druhého semifinálového duelu Švédskom, Rusov a Čechov čaká v rovnaký deň o 16.00 súboj o bronz.

Fínsko – Rusko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Rozhodcovia: Larking (Švéd.), ORSZÁG (SR) – Arm (Švaj.), Semionov (Est.), vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9272 divákov

Fínsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Pyörälä, Koivu, Ruutu – Aaltonen, Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Lajunen, Nokelainen, Pihlström
Rusko: Barulin – Aťjušov, Ťjutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin – Radulov, Zinovjev, Kovaľčuk – Arťjuchin, Kajgorodov, Kuliomin – Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin – Zaripov, Tereščenko, Morozov.

Zápasu od začiatku nechýbala dynamika, ale absentoval iskra. Oba tímy sa pokúšali o ofenzívu, lebo to majú v krvi a o to dôslednejšie strážili priestor vo vlastnej tretine. Skutočné gólové šance sa tak rodili zriedkavo. Fíni pred Barulinom vyzerali nebezpečnejšie a uvoľnenejšie, Rusi kombinovali často útrpne, ale dokázali miestami na súpera vyvinúť tlak. Hráči pôsobili mimoriadne disciplinovane a až na pár náznakov šarvátok po dôraze pred brankármi nemali rozhodcovia príliš čo riešiť.

Druhé dejstvo už prinieslo viac pekných momentov. Hlavne vďaka Fínom, ktorí naplno rozvinuli svoj ofenzívny potenciál. V úvode útočili aj Rusi, no postupne im nezostávalo nič len brániť. V 23. minúte prvýkrát pohrozil Nokelainen, no v obrovskej šanci netrafil odkrytú bránku. Aaltonenovej parádnej kľučke chýbalo zakončenie a Pesonen v čistej šanci minul. V 26. minúte sa však už Fíni dočkali, keď sa Granlund postaral o najkrajší gól šampionátu a postavil na nohy celý štadión. Devätnásťročný útočník sa najprv poľahky zbavil brániaceho Kulikova, zdvihol si puk na čepeľ a spoza bránky ho vzduchom preniesol až za Barulinov chrbát – 1:0. Ihneď po buly mohol zvýšiť náskok Pihlström, ale napálil len žŕdku. Na druhej strane opečiatkoval brvno Zinovjev. Fíni mohli zveľadiť náskok počas dvoch presiloviek, vytvorili si šance na tri, či štyri góly, ale všetky trestuhodne spálili.

Rusi nenašli odpoveď na fínsku rýchlosť a vrtkosť ani v záverečnom dejstve. Aj keď sa na začiatku vehementne snažili o vyrovnanie, viazli im kombinácie a navyše doplatili na zbytočné fauly. Fíni tak v 48. minúte, síce už pár sekúnd po presilovke, zvýšili náskok, keď Lujanen dotlačil puk za bránkovú čiaru. Vzápätí išiel na trestnú Kovaľčuk a ďalší trest prišiel z hokejky Immonena po presnej prihrávke Granlunda – 3:0. Rusi mali v závere k dispozícii dve presilovky, ale Vehanen už neinkasoval a s čistým kontom priviedol „Suomi“ do finále.

Jarkko Immonen, útočnik Fínska: „Bol to náš najlepší zápas na turnaji. Podali sme super výkon a Granlundov gól – to bolo niečo neopísateľné. Derby so Švédskom má vždy osobitný náboj, medzi oboma tímami panuje veľká rivalita. Švédi sú možno miernymi favoritmi, no pokúsime sa zvíťaziť a získať titul.“

Iľja Nikulin, obranca Ruska: „Zápas sa nám nevydaril. Z množstva našich streleckých pokusov a šancí sme nepremenili ani jednu a tak sa nedá vyhrávať. Žiaľ, boli sme rozbehnutí, ale zastavil nás fínsky brankár.“