Veronika Kalinová Rôzne

Boj s neplatičmi na cintorínoch: V Zlatých Moravciach sa uvažuje o nálepkovaní hrobov dlžníkov!

Problémy s neplatičmi zrejme riešia všetci. Výnimkou nie je ani neplatenie za hrobové a urnové miesta v Zlatých Moravciach. Ako to mesto rieši?

Ilustračný obrázok k článku Boj s neplatičmi na cintorínoch: V Zlatých Moravciach sa uvažuje o nálepkovaní hrobov dlžníkov!
Zdroj: Dnes24.sk

Správu cintorínov v Zlatých Moravciach spravuje mestský podnik Záhradnícke služby Zlaté Moravce. V meste sa nachádzajú 3 cintoríny – mestský cintorín v Zlatých Moravciach, cintorín v Prílepoch a v Chyzerovciach.

Záhradnícke služby celkovo obhospodarujú vyše šesťtisíc hrobových miest. „Ako v každom meste, tak aj v Zlatých Moravciach sa vyskytujú na cintorínoch hroby, o ktoré sa nikto nestará alebo sú nezaplatené,“ povedal pre Moravce 24 riaditeľ Záhradníckych služieb Marian Tomajko.

Problém s neplatičmi sa rieši dvojako

K neplatičov pristupuje mestský podnik dvojakým spôsobom. Záleží od toho, či je majiteľ známy, alebo nie. „Hrobové miesta, ktoré nie sú zaplatené, riešime takým spôsobom, že na vývesnú tabuľu sa vypisujú hrobové miesta, ktoré nie sú zaplatené, ale práve pri takýchto hroboch je ten problém, že sa jedná o staré hroby, kde nie sú známi majitelia. Preto sa to rieši touto formou,“ uviedol postup konania v tom horšom prípade.

Pokiaľ je majiteľ známy, Záhradnícke služby posielajú tomuto majiteľovi výzvu na zaplatenie. Ako na to Zlatomoravčania reagujú? „Niektorí na to vôbec nereagujú, v tom prípade sa hrobové miesto vyvesí na tabuľu . Ľudia reagujú rôzne, keď si prečítajú meno zosnulého, niektorí prídu zaplatiť, niektorí nie,“ vysvetlil Tomajko.

Ľuďom sa nálepky nepáčili

V niektorých mestách na Slovensku sa rieši problém s neplatičmi označovaním nálepiek priamo na hroby. Tento spôsob sa však v meste neosvedčil, preto Záhradnícke služby od neho upustili.

„V minulosti sme lepili na hroby nálepky, ľuďom sa to nepáčilo, že tým sa poškodzuje hrob a ťažko sa to odstraňuje z pomníka. Ale keď to má splniť účel, musí to byť na pomníku, lebo inak si to väčšinou nik nevšimne,“ objasnil riaditeľ Záhradníckych služieb.

Zavedú sa nálepky znovu?

Mestský podnik zvažuje možnosť znovuzavedenia týchto nálepiek. „Tento postup minulý rok v niektorých mestách na Slovensku kritizovala STV, že je to vtieravý spôsob upozornenia za nezaplatenie hrobového miesta. Preto sme od tohto upustili , ale keď sa nájomcovia starých hrobov neprihlásia, budeme nútení asi použiť tento spôsob znovu,“ povedal na záver Marian Tomajko.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie