Kultúra

Blížia sa páračky: Mestské múzeum sa dočasne premení na tradičnú vidiecku izbu

Zlatomoravecké Mestské múzeum prichádza s ďalším pútavým podujatím. Jeho priestory sa už čoskoro premenia na tradičnú vidiecku izbu, v ktorej budeme môcť pozorovať naozaj zaujímavé veci.

Ilustračný obrázok k článku Blížia sa páračky: Mestské múzeum sa dočasne premení na tradičnú vidiecku izbu
Zdroj: TASR

V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea, oživia členky Občianskeho združenia Babička zo Zlatých Moraviec 22. novembra 2018 o 15.00 hod. tradíciu driapania peria. Páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti.

Takzvané páračky patria k starým tradíciám, ktoré sa v minulosti aj v našom regióne bežne vyskytovali. Pri páraní sa zhromažďovalo perie, ktoré sa neskôr použilo na výrobu duchieň.

„Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pred krstinami. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci. Pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím, pálenkou a inými dobrotami,“ opisuje Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianské­ho múzea.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie