Richard Pročka Rôzne

Viete, ako sa dajú spočítať vtáky?

1. apríla bol Svetový deň vtáctva. Tento dátum nebol náhodný. Vrcholí obdobie príchodu našich sťahovavých operencov a je tiež čas, kedy nás opúšťajú hosťujúci severania...

Členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti v zime rozhodne nespali. Od novembra do marca prebiehal každoročný a veľmi dôležitý monitoring „Zimné sčítanie vodného vtáctva“ v jeho zimoviskách. „V polovičke každého mesiaca ideme von do prírody, k vodným biotopom, či už vodným tokom, rybníkom, jazerám alebo priehradám. Ja konkrétne monitorujem časť rieky Žitavy, úsek od Zlatých Moraviec po Novú Ves nad Žitavou a taktiež rybníky vo Veľkých Vozokanoch a Slepčanoch,“ prezrádza pre našu redakciu člen Slovenskej ornitologickej spoločnosti Ľudovít Chládek.

Okrem iného nám vysvetlil aj to, akým spôsobom také počítanie vtáctva prebieha: „Dobrovoľný ornitológ musí prejsť tok rieky a postupne sčítať všetky na vodu viazané vtáky. Ak vtáky preletia smerom pred vás, nie sú počítané, aby sme ich nepočítali viackrát. Na jazerách alebo rybníkoch je to už jednoduchšie. Najhoršie je, keď vtáky vyletia z vodnej plochy, stáva sa to ak idete neopatrne k miestu monitorovania. Treba ísť tak, aby vás nespozorovali. Vtáky sú veľmi citlivé a reagujú na akékoľvek nebezpečenstvo.“ Zároveň zdôraznil, že „treba mať so sebou aj určitú techniku. Ornitológ bez ďalekohľadu ani nejde do prírody, ja používam aj kameru a fotoaparát.“

Na zapisovanie majú ornitológovia špeciálne tlačivá, kde sa uvádzajú okrem počtu jednotlivých druhov vtákov aj presné údaje o mieste sčítania, ale aj údaje o okolnostiach, za akých sčítavanie prebiehalo. Na formulári teda môžete nájsť aj údaje o viditeľnosti, percente zamrznutia vodnej plochy, či sile vetra. „Výsledky sčítavania sa potom zasielajú do centrály, ktorá ich spracuje a ďalej posiela do holandskej celosvetovej databázy. Takto sa vyhodnocuje zimovanie vodných vtákov na celom svete,“ popisuje ďalší priebeh dobrovoľný ornitológ Chládek.

Za najzaujímavejšie výsledky sčítavania považuje to, že najväčší počet vtákov určitého duhu „bol zaznamenaný na rybníku v Slepčanoch, kde bolo možno v januári sčítať až vyše 2500 kačíc divých… Čo sa týka počtu druhov, pri marcovom sčítaní som na lokalitách spolu zaregistroval až sedemnásť druhov vodných a na vodu viazaných vtákov. Okrem kačice divej, aj kačica chrapľavá, chochlačka sivá a vrkočatá, volavka biela a popolavá, labuť veľká, kormorán veľký, hus siatinná, cíbik chochlatý, lyska čierna, čajka smejivá, rybárik obyčajný, trsteniarik tamariškový, kúdelnička lužná, trasochvost biely a horský. Určite medzi najväčšie ornitologické zaujímavosti nášho regiónu patrí už teraz hniezdiaca kolónia dvadsiatych párov volaviek popolavých, ktorá počtom hniezd patrí k najväčším na Slovensku.“

„Práve v tomto období marca a apríla je najintenzívnejšie obdobie migrácie všetkých druhov vtákov, takže k nám prilietajú všetky tie druhy, ktoré zimovali niekde na juhu Európy alebo v Afrike. Máme aj systém nahlasovania príletov jednotlivých druhov vtákov. V našom meste a regióne môžeme už niekoľko týždňov pozorovať sťahovavé škorce, strnádky, stehlíky, trasochvosty, škovránky, žltochvosty, trsteniariky, kolibkáriky, pŕhlaviare a iné . Na chránenom vtáčom území Žitavský luh sme mohli dnes pozorovať okrem iných druhov aj vzácne žeriavy popolavé, či orliaka morského.“ Zlatomoravský ornitológ dodáva, že „najdôležitejší faktor príletu je ten, aby tu mali vtáky k dispozícii dostatok potravy.“

„V zimnom období sledujeme aj prítomnosť severských, u nás zimujúcich vtákov. U nás v našom meste a okolí napríklad možno v zime pozorovať kaňu sivú, myšiaka severského, chochláče severské, drozdov čvikotavých, pinky severské ale aj mimoriadne vzácnu snehuľku severskú.“ dodáva Chládek.

Foto: Jozef Lengyel, Martin Šabík, Ľudovít Chládek

scitanie_vtakov
15
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM