Peter Klimant Rôzne

Špeciality starých mám nášho regiónu, na ktoré by bola škoda zabudnúť: 3 jedlá, ktoré vás zaručene dostanú

Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišné jedlo. Každý kút Slovenska disponuje receptami, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. Tak je to aj u nás, na hornom Požitaví. Prinášame vám 3 špeciality našich starých mám, ktoré vám určite zachutia.

Ilustračný obrázok k článku Špeciality starých mám nášho regiónu, na ktoré by bola škoda zabudnúť: 3 jedlá, ktoré vás zaručene dostanú
Zdroj: TASR

Typické jedlá, ktoré varili ešte naše staré mamy sa z receptárov dnešných gazdiniek pomaly vytrácajú. A to je neraz na veľkú škodu. Rokmi overené pochúťky by nemali len tak upadnúť do zabudnutia. Aj preto sme sa rozhodli vám priniesť niekoľko tradičných receptov, ktoré v minulosti pripravovali naše staré mamy.

Zemiaky, múka, masť, kyslá kapusta a slanina boli typickými surovinami, ktoré sa denne používali v kuchyniach. Príprava pokrmov nebola vôbec zložitá a vyžadovala si aj krátky čas na realizáciu. Postupom času však tieto recepty z kuchýň zmizli. Keď neviete, čo si máte pripraviť na obed či večeru, tak vám prinášame tri jedlá, ktoré sa kedysi často pripravovali v našom okrese.

Keltýš

SUROVINY: klíčky pšenice (môžu byť aj raže alebo špaldy) cca 1 cm dlhé, biela múka, voda

POSTUP: Zrná pšenice sa nechajú vyklíčiť na zhruba 1 centimeter. Potom sa klíčky podrvia alebo pomelú, dobre vymyjú vo vode a zlejú do nádoby. Do zliatej vody, ktorá bude mať mliečnu farbu, sa pridá múka, čím sa pripraví cesto husté ako na palacinky. Cesto sa dá do nádoby na pečenie, avšak ponechá sa miesto na vykysnutie cesta v rúre. Po upečení do zlatista je keltýš hotový. Aj bez použitia cukru alebo medu má sladkú chuť.

Halušky s praženicou

SUROVINY: 400 g polohrubej múky, vajcia, soľ, voda, bravčová masť, cibuľa

POSTUP: Na prípravu jedla potrebujete 400 g polohrubej múky, jedno vajce, trochu soli a vodu, to všetko vypracujte na menšie cesto. Do slanej vody hoďte nožom alebo pretlačte cez sito malé halušky (čuse – ľud. požitavsky). Uvarené sceďte a dobre omastite bravčovou masťou. Pokrájajte cibuľu na kocky a nechajte rozpražiť na masti. Pridajte šesť vajec a pripravte riedku praženicu. Do praženice môžete pridať aj slaninku. Halušky a praženicu zmiešajte. Najlepšie sa k tomu hodí kyslá uhorka.

Zabíjačková tlačenka

SUROVINY: bravčová hlava, jedno koleno, jazyk, pol srdca 200 g kožiek, soľ, čierne korenie. cesnak, majoránka

POSTUP: Uvarte pol bravčovej hlavy, jedno koleno, jazyk, pol srdca a dvesto gramov kožiek vo vode, aby všetko zmäklo. Vody však nedajte príliš veľa. Takto uvarené mäso vykostite, pokrájajte na menšie kúsky, osoľte, dobre okoreňte čiernym korením, ďumbierom, majoránkou a na to všetko dobre rozotrite cesnak. Pridajte vývar, znova premiešajte a touto zmesou naplňte dobre vyumývaný žalúdok. Naplnený žalúdok silno zatvorte a varte jednu hodinu. Uvarenú tlačenku potom nechajte dobre vychladnúť a po vychladnutí najlepšie chutí so štipľavou cibuľou, octom a chlebom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM