Veronika Kalinová Rôzne Rôzne

Pamätný 17. november: Ako vnímali Nežnú revolúciu Zlatomoravčania a čo o nej vedia mladí?

17. november sa blíži. V tento deň si pripomíname dve historické udalosti. Zaspomínajte si na ne spolu s nami a zistite, ako tento deň vnímajú s odstupom času obyvatelia nášho mesta a študenti.

Ilustračný obrázok k článku Pamätný 17. november: Ako vnímali Nežnú revolúciu Zlatomoravčania a čo o nej vedia mladí?
Zdroj: TASR

V roku 1939 nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov.

Ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939 Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi v Londýne vyhlásil 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

V roku 1989 si v tento deň študenti v uliciach opäť pripomenuli smrť medika Jana Opletala, zatvorenie vysokých škôl a súčasne protestovali proti komunistickému režimu. Demonštrácia za slobodu a demokraciu v Prahe, ktorá bola potlačená policajnými zložkami, vyvolala solidaritu občanov Československa, ktorí sa postavili proti policajnému násiliu, politickému útlaku a neslobode. Všetky akcie, ktoré sa odohrávali na uliciach, prebiehali pokojnou cestou a vyústili do tzv. Nežnej revolúcie a umožnili slobodné demokratické voľby. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2001 rozhodli, že 17. november bude naším štátnym sviatkom ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

My sme urobili malú anketu v uliciach nášho mesta a zisťovali sme, ako občania nášho mesta vnímali 17. november vtedy a teraz s odstupom času. Zároveň sme sa opýtali študentov z nášho mesta, či vedia, aký sviatok je 17. novembra a čo sa vlastne dialo.

Ako ste vnímali 17. november vtedy a teraz, s odstupom času? Malo to podľa vás význam?

Erika (53), učiteľka na strednej škole: „Vnímam to pozitívne. Veľa sa toho zmenilo a určite to bola dobrá vec pre náš národ.“

Peter (55), podnikateľ : „Malo to veľa pozitív, jednou z najlepších pre mňa je sloboda cestovať do krajín Európy, čo dovtedy nebolo možné.“

Jozef (45), živnostník: „Určite si treba vážiť a uctiť si to, že sa bojovalo za slobodu. Aj keď zmeny boli rovnako tak pozitívne, ako aj negatívne.“

Rastislav (67), nezamestnaný: „Čakala sa veľká zmena, ale až teraz vidíme, že očakávania sa nesplnili. Neviem, veru, či nám nebolo lepšie predtým…“

A ako dopadla v tejto malej ankete naša zlatomoravská mládež? Vedia študenti, čo si 17. novembra pripomíname?

Kamil (19): „V tej deň sa bojovalo za slobodu a demokraciu. Ľudia dlhodobo neboli spokojní s režimom a týmto protestom žiadali zmenu.“

Lucia (17): „To sa, myslím, štrngalo kľúčmi za pád komunistického režimu. Ale priznám sa, že do toho veľmi nevidím a je mi to vzdialené.“

Jana (18): „17. novembra je Deň študentstva.“

Bohuš (20): „Už som o Nežnej revolúcii počul, ale neviem, čo to je.“

Martin (18): „Neviem. Žeby koniec vojny? Neviem…“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM