Peter Klimant Rôzne

Filip Mihalička a jeho nevšedný lietajúci koníček: Bez havárií to nejde!

Určite ste vedeli, že existuje koníček, kde si ľudia zložia veľké modely lietadiel, s ktorými potom lietajú nad krajinou. Možno ste ale nevedeli, že neďaleko Moraviec je rovno klub takýchto nadšencov. My sme jedného z nich vyspovedali. O nevšednom koníčku rozpráva Filip Mihalička z Beladíc.

Ilustračný obrázok k článku Filip Mihalička a jeho nevšedný lietajúci koníček: Bez havárií to nejde!
Zdroj: Dnes24.sk

Ako dlho sa venujete modelom lietadiel?

"Aktívne sa lietaniu s rádiom kontrolovanými (RC) modelmi venujem od roku 2009, ale prvý kontakt s modelárstvom ako takým som mal ešte ako 6 alebo 7 ročný chlapec, čo je už viac ako 20 rokov dozadu. Bolo to na prázdninách u mojej tety. Môj bratranec sa tomuto koníčku venuje už veľmi dlho a spolu s ním som si zostrojil svoje prvé hádzadielko z balzového dreva.

Čo vás k tomu v roku 2009 prilákalo?

„Od malička ma fascinovali lietadlá, lietanie a všetko s tým súvisiace, ako som už spomínal prvý kontakt s RC modelmi bol cez môjho bratranca niekedy v 90-tych rokoch. Postupom času som na to že existujú RC modeli zabudol, až v roku 2009, keď sme do práce prijali nového kolegu a pri jednom rozhovore pri káve spomenul, že sa venuje lietaniu s RC modelmi a mne ako bláznovi do lietania nebolo viac treba. Prišiel som sa pozrieť na letisko a s otvorenými ústami sledoval chalanov čo s tým všetko dokážu. Hneď v ten deň som začal čítať všetky možné diskusné fóra o RC lietaní. Pár dní na to som už mal objednaný svoj prvý model.“

Čo to bol za model?

„Bol to Easy Glider, polystýrenový cvičný elektro vetroň. Super začiatočnícky model ktorý ma toho veľa naučil.“

Ako to vlastne funguje, kupuje sa „skladačka“, ktorú zložíte a lietate?

„Kupujem „hotové“ stavebnice, ktoré je treba osadiť veškerým palubným vybavením, od servomotorčekov na ovládanie riadiacich plôch, vyriešiť napájanie palubnej elektroniky, osadenie prijímača, správne vyváženie modelu a milión ďalších vecí. Pre predstavu, len samotné osádzanie posledného „hotového“ modelu mi trvalo zhruba 100 hodín.“

Je takéto modelárstvo časovo náročný koníček? Koľko hodín týždenne tomu zvyknete venovať?

„Áno, bohužiaľ je to dosť časovo náročné, ale každý modelár funguje väčšinou tak, že cez zimu si či už pripraví svoje staré modely, alebo ak má nový model, osádza ho hlavne cez zimu aby bol na novú sezónu pripravený. Samozrejme hodiny na letisku sa nedajú spočítať, tam utekám vždy keď je možnosť. Niekedy tam strávim celú sobotu alebo nedeľu a neviem prečo ale ten čas tam letí úplne inak ako v práci :)“

Koľko modelov dokopy vlastníte?

„Momentálne 6 letuschopných.“

Máte medzi nimi nejakého obľúbenca?

„Na túto otázku vám neviem odpovedať. Mám rád každý svoj model, každý je výnimočný niečím iným, jeden veľkosťou, druhý prepracovaním, tretí letovými vlastnosťami atď… “

Na fotkách vidno, že sa nejedná o žiadne malé kúsky. Keď ich máte viac, musia zaberať v dome poriadne veľa miesta. Ako to všetko skladujete?

„Áno, postavené vyzerajú naozaj veľké, najväčší má rozpätie 5 metrov, ale každý model sa dá zložiť a nie je problém ho či už prepraviť na letisko, a to nemám ani auto vo verzii combi, alebo skladovať doma. Doma ich skladujem v rohu garáže kde mi stačí cca 1×1m placu, takže až také náročné na skladovanie to nie je.“

Pri lietaní sa asi môže stať, že napríklad pre nepriazeň počasia model „havaruje“. Stáva sa to často?

„Nepriazeň počasia ani nie, ak nie sú dobré letové podmienky žiaden modelár nebude riskovať a neodštartuje so svojim modelom, ak si nie je istý, že by ho vedel bezpečne dostať na zem. Tu ani tak nejde o model, ale o bezpečnosť ostatných, pretože väčšinou nás je na letisku viac, sú tam autá, niekedy aj reálne lietadlá a neriadený model, ktorý pokojne dokáže nabrať rýchlosť cez 100 km/h vie urobiť dosť veľa škody. A to nechcem hovoriť o tom, ak by náhodou niekoho trafil. Havárie sú väčšinou ako my hovoríme 80% „na ruky“ keď to jednoducho pilot nezvládne a tých zvyšných 20% je zlyhanie techniky, či už skrat v niektorom serve, poprípade zlé prijímačové baterky, uvoľnené tiahlo a pod. “

Koľko modelov ste si takto pri pádoch zničil vy?

„Ja osobne som zatiaľ rozbil do neopraviteľného stavu 2 modely. Tých malých nehôd, keď bolo treba niečo prilepiť, opraviť, vymeniť bolo nespočetne veľa, ale bez toho to proste nejde. Tu je lepšie si pri každom modeli položiť otázku nie, či ho rozbijem, ale kedy.“

Zúčastňujete sa so svojimi strojmi aj nejakých súťaží?

„Nie nie, nezúčastňujem sa žiadnych súťaží. Beriem to ako relaxa oddych od každodenného stresu. Jediné čoho sa zúčastňujem sú spoločné polietania rôznych klubov,kedy sa stretneme vždy na nejakom letisku, polietame, navarí sa dobrý guľášik a kecá sa až do rána. Takéto akcie robí takmer každý klub na Slovensku, či už sme to my v Nevericiach, chalani z Bielic, polietanie v Gôtovanoch a podobne.“

Ako dlho funguje váš klub v Nevericiach?

„Chalani v Nevericiach fungujú tuším od roku 2007. Ja som sa pridal v roku 2009. Do tohto roku sme boli len partia bláznov do lietania, no tento rok zakladáme Občianske združenie, takže budeme oficiálne organizovaní ako RC klub Neverice. Stretávame sa väčšinou cez víkendy na letisku, ak je pekné počasie zaručene nás tam nájdete. Samozrejme cez zimu nejaká kávička, poprípade večer na chate u jedného člena, aby sme sa mohli pochváliť, kto čo chystá na najbližšiu sezónu.“

Je to finančne náročný koníček?

„Len tak ako človek bude chcieť. Záleží na každom, koľko je do toho ochotný investovať. Samotné modely sa dajú poskladať doslova od pár eur až po astronimocké sumy prekračujúce hodnotu nového auta strednej triedy. Povedať presné číslo sa nedá, ak sa tomto koníčku niekto chce začať naozaj venovať, na začiatok si treba pripraviť cca 250–300€. ale tá prvotná investícia je vždy najvyššia, kde si nový modelár musí zaobstarať vysielač, nabíjač, rôzne lepidlá a vybavenie dieľničky, samozrejme samotný model a podobne.“

Čo by ste odporučili ľudom, ktorých tento koníček zaujal? Ako majú začať, kde majú čerpať informácie, ktorý typ modelov je pre nich na začiatok najvhodnejší?

Pokojne stačí napísať na našu facebook stránku RC Letisko Neverice, ale najjednoduchšie a najefektívnejšie, pretože raz vidieť je naozaj lepšie ako 100 krát počuť resp. čítať, bude na jar alebo cez leto prísť za nami na letisko a nebáť sa pýtať. Garantujem vám, že každý jeden z nás vám rád odpovie, poprípade aj pomôže s výberom alebo samotným zostavením nového modelu a budeme len radi ak získame ďalšieho modelára do partie."

Foto: RC Letisko Neverice

Lietajúce modely majú svoje čaro
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM